29 czerwca 2007 roku zadebiutowała pierwsza wersja systemu mobilnego iOS (iPhone OS). Premiera pierwszej wersji systemu mobilnego Android miała miejsce 23 września 2008 roku. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a nasze zachowania, oczekiwania i sposób postrzegania internetu uległy zmianie. To wszystko zawdzięczamy urządzeniom mobilnym, które korzystają z tych systemów. Aplikacje mobilne w naszym życiu
Spis treści:
Aplikacje w codziennym życiu
Bilety autobusowe, bilety na koncerty, praktycznie wszystko można kupić za pomocą aplikacji. Możemy wykonywać proste i czasem nawet skomplikowane zadania szybciej i wygodniej niż wcześniej, gdy potrzebowaliśmy komputera. Na przykład można z łatwością tworzyć i edytować dokumenty, które następnie wysyłamy e-mailem. Smartfon w większości przypadków zastąpił komputer i stał się czymś, co każdy z nas nosi codziennie w kieszeni.
Teraz możemy w każdej chwili sprawdzić lub wyszukać coś w internecie. Można korzystać z wielu komunikatorów jednocześnie, takich jak Telegram, Messenger, WhatsApp. Kiedyś używało się jedynie SMS-ów i Gadu-Gadu, jednak aby korzystać z Gadu-Gadu trzeba było mieć komputer lub laptop. Jeśli druga osoba była w domu, zwykle była dostępna na Gadu-Gadu.
Smartfon stał się również nawigacją, gdyż mamy do dyspozycji Mapy Google, podczas gdy kiedyś trzeba było używać dedykowanych urządzeń. Smartfon stał się pilotem / sterownikiem i z pomocą aplikacji możemy sterować wieloma urządzeniami w domu.
Nawigacja i randki
Wszyscy są teraz na wyciągnięcie ręki, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, co umożliwia nie tylko komunikację ze znajomymi, ale również pracę z dowolnego miejsca na ziemi. Aplikacje mobilne, takie jak Tinder, zdobyły dominującą pozycję na rynku randkowym. Większość osób szuka teraz drugiej połówki online, gdyż jest to znacznie łatwiejsze. Można wyrazić zainteresowanie lub odrzucić daną osobę za pomocą przeciągnięcia w lewo lub w prawo.
Inwigilacja stała się powszechna i występuje na każdym kroku. Jesteśmy śledzeni w sieci wszędzie i zawsze, a naszym szpiegiem jest smartfon. Wystarczy, że w rozmowie ze znajomym powiemy – “lubię placki”, a następnie wejdziemy na dowolną stronę internetową lub aplikację mobilną, to na banerze reklamowym dostaniemy mnóstwo reklam restauracji serwujących placki. To jest wygodne, ale czy warto sprzedawać swoją prywatność dla takiej funkcjonalności? Wniosek jest prosty – smartfon nagrywa i analizuje wszystko, co mówimy.
Aplikacje mobilne na co dzień
Pozostało niewiele rzeczy, których nie można zrobić za pomocą smartfona. Większość sklepów internetowych ma swoje aplikacje mobilne, dzięki czemu kupowanie stało się bardzo łatwe i szybkie. Za zakupy możemy płacić telefonem czy nawet zegarkiem, dlatego też noszenie portfela staje się zbędne. Korzystanie z możliwości, jakie obecnie oferują dostępne smartfony, pozwala nam ułatwić sobie życie, oraz oszczędzić czas, gdyż wszystko mamy na wyciągnięcie ręki.
Aplikacje mobilne: (c) Ufoludek.pl / GT
Zobacz też:
> Gry video
> Jak wyczyścić komputer z kurzu