Największe atrakcje Krakowa – w skrócie

Estimated read time 5 minut czytania

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, pełne historii, kultury i niezwykłych atrakcji. Niezależnie od tego, czy jesteś turystą, czy mieszkańcem, Kraków oferuje wiele interesujących miejsc do odwiedzenia. Oto w dużym skrócie atrakcje Krakowa, które warto zobaczyć w pełnej zabytków stolicy Małopolski

Wawel – siedziba królów

Wawel to jedno z najważniejszych miejsc w Krakowie. Znajduje się na wzgórzu nad Wisłą i składa się z kompleksu budynków, w tym zamku i katedry. Wawel, to symbol polskiej historii i kultury. To obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Krakowa.

Wawel Kraków atrakcje Krakowa
Niezwykłą atrakcją turystyczną w Krakowie jest wizyta na Wawelu

Atrakcje Krakowa – Stare Miasto

Stare Miasto Krakowa jest sercem miasta i jednym z najpiękniejszych historycznych miejsc twego typu w kraju. Pełne zabytkowych budynków, wąskich uliczek i urokliwych kamienic, Stare Miasto przyciąga turystów z całego świata. Oto kilka najważniejszych atrakcji Starego Miasta:

Rynek Główny

Rynek Główny to jeden z największych rynków w Europie i centralny punkt Starego Miasta. Otoczony pięknymi kamienicami, pełen kawiarni, restauracji i sklepów, jest idealnym miejscem na spacer i poczucie magicznej atmosfery Krakowa.

Sukiennice Rynek Stary Kraków atrakcje Krakowa
Poznaj turystyczne atrakcje Krakowa. Sukiennice stoją na Rynku Starym

Sukiennice

To ikoniczny, zabytkowy budynek na Rynku Głównym. Dawniej sukiennice pełniły funkcję targowiska, a dziś jest tu wiele sklepów z krakowskimi pamiątkami. Zainteresowani mogą wejść na górne piętro Sukiennic, gdzie jest taras widokowy i możliwość zobaczenia najbliższych okolic z innej perspektywy.

Kościół Mariacki w Krakowie

To jeden z najbardziej znanych kościołów w Polsce. Jego charakterystyczne wieże są symbolem Krakowa. Z pewnością warto wejść do środka, aby podziwiać piękne wnętrze i słynny ołtarz Wita Stwosza.

Kościół Mariacki Kraków atrakcje Krakowa
Słynny Kościół Mariacki, w którym znajduje się ołtarz Wita Stwosza. Atrakcje Krakowa

Barbakan

Barbakan to część dawnych, średniowiecznych fortyfikacji miasta. Pięknie odrestaurowana, oryginalna zabytkowa budowla w pobliżu murów obronnych, położona nieopodal Rynku Głównego, jest miejscem które każdy turysta powinien zobaczyć i sfotografować.

krakowski Barbakan zabytki
Barbakan – to miejsce też warto zobaczyć, gdy odwiedzasz Kraków

Kazimierz – dawna żydowska dzielnica Krakowa

Kazimierz, to historyczna dzielnica Krakowa, która była kiedyś odrębnym miastem. Dziś jest to miejsce pełne życia, kultury i zabytków. Oto kilka najważniejszych atrakcji Kazimierza:

Synagoga Stara

Synagoga Stara, to jedna z najstarszych synagog w Polsce. Jest to ważne miejsce dla społeczności żydowskiej oraz dla osób zainteresowanych historią i kulturą Żydów w Krakowie.

Plac Nowy

Plac Nowy to centralne miejsce w Kazimierzu, pełne restauracji, kawiarni i sklepów. To również miejsce, gdzie w każdą niedzielę odbywa się targ staroci.

Muzeum Fabryka Schindlera

Muzeum Fabryka Schindlera to miejsce, które upamiętnia historię Oskara Schindlera i jego fabryki. Jest to ważne miejsce dla zrozumienia tragicznej historii Krakowa w czasie II wojny światowej.

obwarzanek krakowski obwarzanki krakowskie
Obwarzanki krakowskie sprzedawane na ulicznych straganach – ten przysmak warto skosztować, odwiedzając Kraków

Planty

Planty to park wokół Starego Miasta, który był kiedyś terenem obronnym. Dziś jest to idealne miejsce na spacer, relaks i odpoczynek od zgiełku miasta. Planty są pełne zieleni, są tu ławki, fontanny i pomniki.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Krakowie, to największe muzeum sztuki w Polsce. Znajduje się w kilku budynkach i posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki, zarówno polskiej, jak i międzynarodowej. Osoby zainteresowane historią i kulturą, z pewnością chętnie odwiedzą muzeum, choć Kraków ma też więcej różnego rodzaju muzeów.

Muzeum Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich, to jedno z najważniejszych muzeów w Krakowie. Posiada ono bogatą kolekcję dzieł sztuki, w tym słynny obraz „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Muzeum mieści się w pięknej renesansowej kamienicy na Starym Mieście.

Krakowskie Błonia

Błonia to rozległe pola w Krakowie, które są popularnym miejscem spotkań i rekreacji dla mieszkańców i turystów. To tutaj odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, takie jak koncerty, festiwale i pikniki.

Collegium Maius

Collegium Maius to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Można go zwiedzać, aby zobaczyć piękne wnętrza, takie jak Sala Senacka i Aula Magna. W Collegium Maius znajduje się również Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie można poznać historię uczelni.

Kopiec Kościuszki Kraków atrakcje Krakowa
Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki to wzgórze, które zostało wzniesione na cześć Tadeusza Kościuszki, polskiego bohatera narodowego. Z kopca można podziwiać panoramę Krakowa i okolic.

Park Jordana

Park Jordana, to jeden z największych parków w Krakowie. Jest to idealne miejsce na spacer, piknik lub rowerową przejażdżkę. Park ma piękne alejki, stawy i liczne atrakcje, takie jak basen, korty tenisowe i plac zabaw.

Teatr Stary w Krakowie

Teatr Stary, to najstarszy teatr w Krakowie. Jest to miejsce, gdzie odbywają się spektakle teatralne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Teatr Stary ma bogatą historię i jest uważany za jeden z najważniejszych teatrów w Polsce.

Atrakcje Krakowa: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
> Ekoturystyka
> Z czego słynie Szczecin

Tematy pokrewne