Uważaj na brudne banknoty

Estimated read time 2 minut czytania

Od dawna uczymy dzieci, aby umyły ręce po skorzystaniu z toalety. Okazuje się, ze ten sam nawyk powinniśmy mieć, jeśli chodzi o kontakt z banknotami. Bo jest na nich mnóstwo szkodliwych mikroorganizmów. Bakterie na banknotach

Bakterie na banknotach potwierdzone

W 2013 r. naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego zbadali waluty 15. europejskich państw. Okazało się, że że na każdym banknocie jest średnio 25,7 tysiąca mikroorganizmów. Znaleziono na nich bakterie E. coli, gronkowca złocistego, salmonelli, enterokoki, a także wirusy grypy. To oznacza, że banknoty są jednymi z najbrudniejszych rzeczy, jakie dotykamy na co dzień. I choć od badania upłynęło już kilka lat, nic od tego czasu się nie zmieniło.

Wśród przebadanych banknotów były też banknoty Narodowego Banku Polskiego. Znalazły się na piątej pozycji, jeśli chodzi o obecność niechcianych mikroorganizmów, na powierzchni banknotów.

Brudne banknoty

Szkodliwe bakterie utrzymują się na banknotach nawet przez kilka miesięcy. W tym czasie banknot przechodzi z rąk do rąk nawet setek ludzi. I nieustannie gromadzi na swojej powierzchni kolejne bakterie. Okazało się przy okazji, że mniej mikroorganizmów zatrzymuje się na banknotach polimerowych (będących w obiegu np. w Kanadzie). A ponieważ na takie będziemy jeszcze musieli trochę poczekać, kilka wskazówek.

Aby ograniczyć dostęp niechcianych bakterii po tym, ilekroć mamy w rękach banknoty (także monety), powinniśmy możliwie szybko po tym umyć dłonie ciepłą wodą z mydłem. I wcześniej powinniśmy starać się nie wkładać palców do ust (oraz jedzenia do ust, bezpośrednio palcami), a także nie przecierać oczu.

Co z płatnością kartą?

Nie inaczej sprawa wygląda z płatnością kartą. Bakterie chętnie zostają na przyciskach klawiatury terminalu, którą wciąż dotyka mnóstwo ludzi. Chodzi o przyciski, które dotykamy, wpisując swój 4-cyfrowy kod PIN. Można dotykać klawiszy nie opuszkami palców, lecz kostką palca – tą, którą stukamy do drzwi.

Drobnoustroje są też na kartach płatniczych oraz na słuchawkach telefonów. Nawet naszych i nawet jeśli staramy się utrzymać je w czystości.

Bakterie na banknotach: Ufoludek.pl

Zobacz też:
> Historia amerykańskiego dolara
>

Tematy pokrewne