Jak jechać po autostradzie – poradnik

Estimated read time 4 minut czytania

Bezpieczna jazda po autostradzie – poradnik

W 2017 r. liczba wypadków na autostradach wzrosła o 15% w porównaniu z wcześniejszym rokiem, a liczba ofiar o 40%. Najczęściej do wypadków dochodziło wskutek zbyt szybkiej jazdy, niezachowania odległości między pojazdami oraz pod wpływem zmęczenia kierowcy

Jak kierowca może sobie pomóc? Oto podstawowe zasady bezpiecznej jazdy po autostradach.

Dlaczego jest tyle wypadków?

Panuje coraz większy ruch na drogach, w tym na autostradach. Jak się okazuje, po autostradach wciąż zdecydowana większość kierowców nie potrafi się prawidłowo poruszać. Według danych Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi (CBRD), ten problem dotyczy zachowania ok. 80% użytkowników autostrad.

Również statystyki gromadzone przez policję nie napawają optymizmem. W 2017 r. odnotowano 478 wypadków, w których zginęło 70 osób i 697 zostało rannych. To dużo, biorąc pod uwagę, że w Polsce jest tylko nieco ponad 1,6 tys. km autostrad.

– Kierowcy często nie dbają o zachowanie ostrożności. Zapominają, że podróżowanie z dużą prędkością, bez wyobraźni, może mieć fatalne skutki. Wystarczy spojrzeć na policyjną listę przyczyn wypadków na autostradach, żeby dowiedzieć się, jakie błędy z reguły prowadzą do nieszczęść – mówi Karolina Tworzydło, Dyrektor Biura Marketingu i PR w Compensie.

Do głównych przyczyn wypadków na autostradach należą: niedostosowanie prędkości (35% wypadków w 2017 r.), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (23%), zmęczenie, zaśnięcie (12%), nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (8%).

Co warto należy wiedzieć przed wyruszeniem na autostradę

Wspomniane wyżej przyczyny wypadków drogowych związane są przede wszystkim z nieostrożnością, zbyt dużym zaufaniem do własnych umiejętności, presją czasu czy po prostu łamaniem przepisów ruchu drogowego. Przed wyruszeniem w podróż warto odświeżyć sobie podstawowe reguły, jakie obowiązują użytkowników autostrad. Oto najważniejsze z nich.

Wjazd i zjazd z autostrady

Wjeżdżający na autostradę powinien skorzystać z pasa rozbiegowego, a pojazdy już po niej jadące zjechać – w miarę możliwości – na lewy pas, aby ułatwić mu włączenie się do ruchu. Z kolei zjeżdżając z autostrady, trzeba skorzystać z kilkusetmetrowego pasa zjazdowego i dostosować prędkość do znajdujących się na zjazdach ostrych łuków – niekiedy oznacza to konieczność zwolnienia nawet do 40-50 km/h.

Odpowiednia prędkość

Jak wiemy, maksymalna prędkość jazdy po autostradzie wynosi 140 km/h. Jeśli jednak warunki na drodze są złe – jezdnia jest śliska, pada deszcz, mgła ogranicza widoczność itd. – warto jechać wolniej. Szczególnie, gdy jest duży ruch kołowy.

autostrada bezpieczna jazda na autostradzie autostrady
Wielu kierowców wciąż nie umie poruszać się po autostradzie. Bezpieczna jazda na autostradzie

Lewy pas tylko do wyprzedzania

Ruch prawostronny oznacza, że kiedy jest to tylko możliwe powinniśmy poruszać się prawym pasem. Nawet jeśli jedziesz 140 km/h, lewy pas zostaw wyłącznie do wyprzedzania wolniej poruszających się pojazdów lub omijania przeszkód.

Jazda na zderzaku

Wielu kierowców nie zachowuje bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami i „przykleja” się do zderzaka auta jadącego z przodu. Wywiera w ten sposób presję, czasem pomagając sobie migającymi światłami, na ustąpienie miejsca na drodze. Jest to niedopuszczalne, jednak w takiej sytuacji najbezpieczniej jest zjechać poruszającemu się szybciej pojazdowi.

Cofanie i zawracanie

Wbrew pozorom nie dla każdego kierowcy jest to oczywiste, że na autostradzie nie można cofać i zawracać. Trzeba pamiętać, że ominięty przez nieuwagę zjazd oznacza konieczność kontynuowania jazdy w tym samym kierunku do kolejnego zjazdu z autostrady.

Korytarz ratunkowy

Pod tą nazwą kryje się utworzenie przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych. Prawidłowe zachowanie polega na zjechaniu maksymalnie do lewej strony podczas poruszania się skrajnym lewym pasem oraz maksymalnie do prawej strony (także na pas awaryjny!), gdy jedzie się po środkowym lub prawym pasie. Pozostawiona między pasami przestrzeń przeznaczona jest wyłącznie dla pojazdów służb ratowniczych.

Korzystanie z pasa awaryjnego

Pas awaryjny, to nie miejsce na postój! Do tego wyznaczone są specjalne punkty parkingowe oraz stacje benzynowe. Zatrzymanie się na tej części autostrady jest dopuszczalne tylko w przypadku awarii pojazdu lub zagrożenia życia.

Aby zachować wszystkie niezbędne środki ostrożności, trzeba: włączyć światła awaryjne, założyć kamizelkę odblaskową, ustawić trójkąt ostrzegawczy na pasie awaryjnym w odległości 100 m od pojazdu, a następnie wezwać pomoc. Dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników autostrady, najlepiej zrobić to już za barierką energochłonną. Nie można samodzielnie dokonywać naprawy pojazdu.

Bezpieczna jazda po autostradzie w Ufoludek.pl

Zobacz też:
>

Tematy pokrewne