Jak działa i czym jest czek BLIK?

Estimated read time 3 minut czytania

BLIK to nie tylko przelewy i płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłaty z bankomatów. Choć jest to popularna forma płatności mobilnych, oferuje wiele innych użytecznych funkcji. Jedną z nich jest czek BLIK. Jak działa i czym on jest? O tym dowiesz się w naszym artykule

Nowa funkcja BLIKA

Czek BLIK to nowa funkcja BLIKA, umożliwiająca płatności w sklepach i wypłaty z bankomatów. Jest bezpieczna i wygodna. Czek można utworzyć w aplikacji mobilnej banku i wykorzystać samodzielnie, udostępnić znajomemu lub dziecku. Do realizacji płatności lub wypłaty, potrzebne są dwa kody: numer czeku (9 cyfr) i hasło otrzymane od nadawcy. Obecnie taki czek oferują Bank Millennium, Vevo Bank (wcześniej Getin Bank), PKO BP oraz Santander Bank Polska.

Jak działa czek BLIK?

Aby go uzyskać, wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej banku, wybrać opcję BLIKA, a następnie zakładkę: Czeki. Należy określić parametry czeku – kwotę, opcjonalnie nazwę, datę ważności (maksymalnie 72 godziny) oraz hasło, które odbiorca wykorzysta przy realizacji czeku. Numer czeku i hasło można przekazać odbiorcy przez e-mail lub SMS. Zaleca się wysyłanie tych danych oddzielnie, ze względów bezpieczeństwa.

Różne banki stosują różne zasady dotyczące liczby aktywnych czeków. W Banku Millennium, Vevo Banku i Santander Bank Polska użytkownik może mieć do 5 aktywnych czeków, natomiast w PKO BP – tylko 2. Banki również różnią się zasadami dotyczącymi wystawiania i realizacji czeków.

Czek można utworzyć w banku oferującym tę usługę oraz zrealizować w większości bankomatów obsługujących BLIK. Wystarczy wybrać opcję „Wypłata BLIK”, „Wypłata bez kodu” lub „Czek BLIK” i wprowadzić wymagane dane – kwotę wypłaty, numer czeku oraz PIN.

Jak utworzyć taki czek?

Po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej, wybierz: BLIK, następnie: Czek BLIK i „Utwórz nowy czek”. Wpisz kwotę, datę ważności czeku, ustal hasło (dwukrotnie) i opcjonalnie dodaj opis. Zatwierdź operację, klikając „Zapisz” i wprowadzając hasło mobilne.

Czy trzeba go wykorzystać jednorazowo?

Nie, niewykorzystana część wraca na konto wystawcy. Jest on idealny w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do karty, gotówki czy płatności mobilnych.

Podsumowanie

Czeki BLIK to szybki sposób na otrzymanie gotówki, choć dostępne są tylko w kilku bankach i mają limity kwotowe. Jest to wygodna opcja na przesłanie pieniędzy znajomemu czy członkowi rodziny. Odbiorca może wykorzystać środki w dogodnym momencie, jeśli nie upłynął termin ważności czeku. Jednak tylko kilka banków oferuje tę usługę, podobnie jak inne funkcje BLIKA, takie jak wpłaty BLIK oraz płatności zbliżeniowe BLIK.

Czek BLIK: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
>
>

Tematy pokrewne