Fundacja rodzinna to instytucja, która została wprowadzona w Polsce na mocy przepisów z dnia 22 maja 2023 roku. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie polskim przedsiębiorcom rozwijania działalności, w perspektywie wielopokoleniowej. Warto jednak pamiętać, że taka fundacja daje też wiele innych możliwości. W tym artykule skupimy się szczególnie na rozwiązaniach podatkowych. Sprawdzimy również, czy Polacy chętnie zakładają tego typu instytucje
Spis treści:
Fundacja rodzinna a podatki – najważniejsze informacje
Instytucja ta została powołana do działania na mocy przepisów ustawy o Fundacji rodzinnej. W artykule 5 powyższej ustawy znajdziemy informacje o tym, że zwolnienie z podatku dochodowego CIT ma zastosowanie również, gdy Fundacja rodzinna będzie wykonywać działalność gospodarczą, o ile mieści się w ramach przedmiotu opisanego w wyżej wymienionym artykule. Co więcej, zasadą jest, że Fundacja płaci 15% CIT od świadczeń przekazanych lub pozostawionych do dyspozycji na rzecz beneficjentów.
Warto również pamiętać, że fundacja rodzinna nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów i amortyzacji w sytuacji, gdy działalność gospodarcza tej instytucji będzie przekraczać przedmiot dopuszczony w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Obowiązywać będzie tzw. sankcyjna stawka podatku dochodowego, w wysokości 25% CIT.
Popularność fundacji rodzinnej w Polsce
W ciągu pierwszych 6 miesięcy od momentu umożliwienia zakładania fundacji rodzinnej, w Polsce powstało około 400 tych instytucji. Obecnie ich ilość można już mierzyć w tysiącach. Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z tej formy, ze względu na możliwość zastosowania optymalizacji podatkowej oraz przeprowadzenia skutecznej sukcesji.
Założenie Fundacji rodzinnej odbywa się poprzez złożenie przez fundatorów (osoby fizyczne) oświadczenia o ustanowieniu Fundacji Rodzinnej przed notariuszem, w akcie założycielskim lub testamencie.
Fundacja rodzinna: (c) Ufoludek.pl / MP
Zobacz też:
> Mikroprzedsiębiorstwa
> Działalność nieewidencjonowana