Ile kosztuje karykaturzysta na wesele?

Estimated read time 6 minut czytania

W sieci można znaleźć szereg ofert związane z rysowaniem karykatur na żywo. Firmowe eventy, wesela… Jak wygląda taka atrakcja i ile kosztuje? Ufoludek.pl postanowił zgłębić temat, odwiedzając i analizując takie oferty. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: ile kosztuje karykaturzysta na wesele

Rysowanie karykatur na weselu – cena

Z wielu względów karykaturzyści raczej nie podają konkretnych stawek czy nawet ogólnych, teoretycznych schematów sposobu wyliczenia kosztu usługi oraz dodatkowych kosztów. To zrozumiałe. Cena zależy od liczby godzin pracy, a te zazwyczaj mają związek z liczbą gości wesela. Do tego koszt dojazdu (odległość od miejsca zamieszkania karykaturzysty), ewentualnie też dodatek za ponadstandardowe życzenia klienta: technika wykonania, rozmiar wykonywanych obrazków czy nawet gramatura papieru. Zdarza się, że te specjalne życzenia powodują, iż finalna cena jaką trzeba zapłacić, dosyć szybko rośnie. Pewnie dlatego klienci prawie zawsze decydują się na standardową ofertę i standardową cenę.

Zdarzają się jednak bardzo konkretne cenniki rysowania karykatur na weselu lub firmowym evencie. Przykład: 2500 zł za 6 godzin pracy + koszta dojazdu. To sprawia, że przy średnio dalekim (powiedzmy 300 kilometrów) wyjeździe na wesele, klient musi zapłacić karykaturzyście jakieś 3000 złotych. O cenie noclegu w ofercie nie ma mowy, ale raczej po długiej i wytężonej pracy zakończonej po północy, karykaturzysta raczej nie będzie miał zdrowia wracać.

Albo inna oferta: 3500 zł + koszta dojazdu za nielimitowany czas pracy. Jeden z karykaturzystów pisze nawet o 12 godzinach rysowania. Raczej trudno sobie wyobrazić rysowanie zmęczonych i napitych uczestników wesela np. o siódmej rano. Osoba pozująca podczas pozowania bez ruchu przez kwadrans, najprawdopodobniej zaśnie w fotelu.

Czy osoby rysowane muszą pozować?

Okazuje się, że niekoniecznie. Jednak ma to ogromny wpływ na podobieństwo narysowanych twarzy do rzeczywistych osób. Najkrócej: brak pozowania, to bardzo szybkie szkice. Zazwyczaj efekt jest dużym rozczarowaniem i chyba nikt nie ma potem ochoty pochwalić się takim dziełem. Bo jak uchwycić podobieństwo, gdy jest się 20-30 metrów od osoby rysowanej, która co chwila spogląda na wszystkie strony, raz się śmieje, a raz nie, do tego w dowolnej chwili może odejść od stolika. Karykaturzysta ma za taką osobą biegnąć i dalej rysować, trzymając w powietrzu kartonik z zaczętym rysunkiem?

ile kosztuje karykaturzysta na wesele atrakcje weselne
ile kosztuje karykaturzysta na wesele? To zależy od wielu spraw, nie tylko od talentu

Marketingowe informacje mające zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z usługi artystki chwalącej się, że ma fenomenalny wzrok oraz pamięć, więc nawet nie musi patrzeć na rysowaną osobę aby ją narysować – można włożyć między bajki. Wystarczy popatrzeć na mizerny efekt jej pracy karykatur pozowanych, aby sobie wyobrazić, jak sobie radzi z rysowaniem twarzy z pamięci. Musi być jeszcze gorzej.

Doświadczeni karykaturzyści, który zaliczyli kilkaset imprez i którym zdarzyło się rysować bez pozowania, prawie zawsze od razu potencjalnemu klientowi odmawiają lub mnożą standardową stawkę przez 2 lub 3. To ostudza czyjeś chęci, tym bardziej że jest też wiele innych minusów takiego pomysłu. Uchwycone podobieństwo będzie na obrazkach znacznie słabsze niż zazwyczaj i w godzinę zostanie narysowanych sporo mniej osób. A przecież rozsądna cena oraz zadowolenie osób z otrzymanej podobizny winny być bardzo ważne, prawda?

Szybkość rysowania

W związku z opisanymi wyżej sytuacjami warto postawić na artystów, którzy jedną karykaturę nie rysują przez kwadrans. To oznacza, że aby narysować parę, trzeba około pół godziny – rysowania oraz pozowania, we względnym braku ruchu twarzy (przy zmęczeniu tańcami oraz wypitym alkoholu to kiepski pomysł). Tak długie rysowanie, to na pewno nie jest dobra weselna atrakcja dla gości. Łatwo sobie obliczyć, że do narysowania np. 50 osób, taki karykaturzysta będzie potrzebował ponad 10 godzin! A co z weselami na 150 osób, wynajmować dwóch lub trzech karykaturzystów? Trzeba być baaardzo zainteresowanym taką usługą, aby za karykatury płacić podobną kwotę, jak za kilkuosobowy zespół weselny. Cóż, wesele bez karykaturzysty się odbędzie, ale bez muzyki?

ile kosztuje karykaturzysta na wesele atrakcje weselne
Ile kosztuje karykaturzysta na wesele? Jeśli jest trochę czasu, warto zastanowić się i wybrać najlepszego kandydata

Należy przyjąć, że 10 minut na 1 karykaturę, to też zdecydowanie za długo. Wykonanie jednej karykatury w czasie mniej niż 5 minut, jest już rozsądnym czasem, o ile nie jest to wesele 100-osobowe lub liczniejsze. A ponieważ niewielu jest fachowców którzy mają taki potencjał, warto sprawdzić dzieła karykaturzysty. Nie te efektowne, kilkugodzinne, lecz faktycznie wykonane w 2-3 minuty. Różnice w poziomie takich karykatur, w efekcie artystycznym u różnych autorów karykatur – to już inna sprawa. Można trafić na mistrza kreski z Karykatury.com, nazywanego jednym z najszybszych karykaturzystów świata albo na autora potworków lub czegoś w rodzaju emotikonów – narysowanych kilkoma kreskami twarzy niewiele różniących się od siebie.

Ile kosztuje karykaturzysta na wesele – podsumowanie

Niektóre osoby poszukujące oryginalnej atrakcji na swoje wesele, wpadają na pomysł zatrudnienia karykaturzysty eventowego. Jest to duża atrakcja, pod warunkiem zaproszenia naprawdę doświadczonego artysty, sprawdzonego wielokrotnie podczas takich eventów. Do tego rysującego naprawdę szybko, a efekt jego pracy po prostu się podoba. I oczywiście też mającego rozsądne stawki za usługi.

Większa lub mniejsza cena dosyć często niestety niewiele ma wspólnego z jakością wykonanych karykatur i ogólnie poziomem usługi. Zdarza się, że osoby początkujące, rysujące po prostu kiepsko, życzą sobie sporo więcej niż ci naprawdę dobrzy fachowcy, rysujący od lat. Których pozycję zawodową mogą poświadczyć wywiady, liczne publikacje w prasie ogólnopolskiej i udział w programach telewizyjnych. Dlatego warto z rozsądkiem podejść do wyboru konkretnego karykaturzysty. Jeśli topowy, znany artysta mający rozsądne stawki, ma jeszcze wolny termin – nie zastanawiać się zbytnio, bo tego samego dnia w Polsce odbywa się nie tylko twoja impreza. Ci najlepsi artyści rezerwacje w swoim kalendarzu zaczynają nawet na 2 lata przed imprezą – tak samo, jak najlepsze zespoły grające na weselach. I jest ich znacznie mniej niż muzyków.

Ile kosztuje karykaturzysta na wesele: (c) Ufoludek.pl

Zobacz też:
> Atrakcjeweselne.com
>

Tematy pokrewne