Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Estimated read time 3 minut czytania

Inwestowanie w kryptowaluty obecnie jest prawdopodobnie najmodniejszą inwestycją, ale czy jest bezpieczne? Jakie są przyczyny sukcesu waluty cyfrowej?

Kryptowaluty jako forma inwestycji

Bitcoin jest najbardziej znaną kryptowalutą, ponieważ pojawił się jako pierwszy, w 2009 roku. Rozpoczęła się jego mała rewolucja: bezpośredni środek płatniczy między użytkownikami, P2P, bez fizycznej formy, zdecentralizowany, anonimowy i bezpieczny, oparty na technologii blockchain.

Znaczny popyt na Bitcoina doprowadził do powstania wielu alternatywnych kryptowalut, kryptowalut lub kryptokaset, bo tak są one również nazywane. Ich zakupy, ponad wolumenem tworzenia i włączania, są tym, co nie tylko tłumaczy powstawanie alternatyw, ale także ich rosnące ceny. W tej wymianie między kupującymi i sprzedającymi powstaje rynek tak dynamiczny jak obecny, w którym codziennie wymienia się miliony transakcji, przy czym można to robić z łatwością za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym.

W przeciwieństwie do innych regulowanych rynków aktywów, takich jak akcje, obligacje czy instrumenty pochodne, to prywatne firmy organizują „miejsca spotkań”, w których kupujący i sprzedający dokonują wymiany. Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić inwestor jest więc wybór giełdy, na której będzie handlować.

Drugą koncepcją, która znacznie odróżnia inwestycje w kryptowaluty od innych aktywów, jest miejsce ich zdeponowania. Kryptowaluty kupuje się za prawdziwe pieniądze, ale gdy już się je ma, nie są one zdeponowane w banku czy izbie rozliczeniowej, ale w cyfrowym portfelu.

Inwestowanie w kryptowaluty i ryzyko

Mechanizm inwestycji jest bardzo prosty. Możliwość handlu od bardzo małych kwot, w wielu przypadkach bez minimum, oraz z platformami umożliwiającymi handel z telefonów komórkowych sprawia, że inwestowanie jest bardzo proste. Inwestor musi jednak pamiętać, że jak każda inwestycja jest obarczona ryzykiem, a w przypadku kryptowalut istnieje nieco inne ryzyko, gdyż tego typu aktywa są tak różne.

Ryzyko aktywów bazowych

Jednym z najważniejszych ryzyk kryptowalutowych jest brak aktywa bazowego. Na przykład akcja to alikwotowa część spółki, której zmienność będzie zależała od tego, jak się ona rozwinie, albo obligacja ma kapitał i zobowiązanie do wypłaty odsetek. Za kryptowalutą stoi tylko popyt na nią, więc tak jak może ona znacząco wzrosnąć, może też, co zdarzyło się zwłaszcza w przypadku niektórych tokenów, skończyć jako warta zero.

Wysoka zmienność kursu

Jest to jeden z powodów jego dużej zmienności, że jego wartość zmienia się gwałtownie, nawet w ciągu jednego dnia. Ta wada dla wielu jest również zaletą dla niektórych inwestorów, którzy handlują, kupując i sprzedając cyfrową walutę w krótkich okresach czasu, aby osiągnąć niewielkie zyski.

Ryzyko polityczne

Zdecentralizowana waluta to ryzyko polegające na tym, że jej wzrost może spowodować, że tradycyjne waluty stracą na znaczeniu lub rządy mogą po prostu nie chcieć mieć aktywów poza swoją kontrolą. Z tych wszystkich powodów decyzje legislacyjne mają ogromny wpływ, osiągając skrajności takie jak w Chinach, których zakaz handlu kryptowalutami i stworzenie własnej kryptowaluty, ograniczyło obrót.

Ryzyko utraty portfela

Należy pamiętać, że kryptowaluty są zdeponowane w portfelu, więc jeśli stracisz do niego dostęp lub zostanie on zhakowany, stracisz swój portfel czyli wszystkie pieniądze które tam masz. Jego przechowywanie i bezpieczeństwo ma więc fundamentalne znaczenie.

Inwestowanie w kryptowaluty: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
> Czym są kryptowaluty
> Marketing afiliacyjny

Tematy pokrewne