Jak uniknąć zasypiania za kierownicą?

Estimated read time 3 minut czytania

Spora część wypadków drogowych spowodowana jest przez zmęczenie kierowcy, dlatego też warto wiedzieć jak sobie z tym radzić. Ważne jest, aby przed jazdą być wypoczętym, co jest szczególnie ważne w przypadku dłuższych podróży. Pomocne w czasie jazdy jest otworzenie okna czy słuchanie muzyki, co zmusza cię do pozostania skupionym na jeździe. Jednak to nie jedyne sposoby, które ułatwiają bezpieczną jazdę

Jak nie zasnąć za kierownicą

Samo zasypianie za kierownicą jest groźne, ale zdarza się stosunkowo rzadko. Jednak zmęczenie również negatywnie wpływa na zdolności manualne w czasie jazdy. Słuchanie muzyki czy jazda przy otwartym oknie, pozwala pozostać pobudzonym.

Jazda w ciepłym aucie sprawia, że jesteś odprężony i jest większa szansa na zaśnięcie za kierownicą. Stąd też zaleca się otwarcie okna, aby nieco obniżyć temperaturę w aucie. Otwarte okno to także więcej tlenu, co wpływa na lepszą koncentrację w czasie jazdy. Muzyka także ułatwia pozostanie czujnym, jednak nie może być ona zbyt głośna.

Wypocznij przed jazdą

W miarę możliwości staraj się wsiadać za kierownicę, jedynie kiedy jesteś wypoczęty. Jeśli czujesz zmęczenie, wypij kawę przed jazdą, co cię pobudzi, a także zabierz ze sobą napój energetyczny. Dzięki temu w czasie jazdy pozostaniesz czujny i nie uśniesz.

Jeśli planujesz dalszą podróż autem, postaraj się zdrzemnąć po drodze. Nawet 15-20 minut snu pozwoli ci na bezpieczniejszą jazdę. Przed drzemką wypij kawę, dzięki czemu kofeina zaczyna działać i wybudzi cię z krótkiego snu.

Ćwiczenia ruchowe kierowcy

Gdy dopada cię zmęczenie w czasie jazdy, warto zatrzymać się w najbliższym możliwym miejscu i wykonać parę ćwiczeń. Przysiady, pompki, pajacyki czy krótki spacer dotlenią twój organizm i pobudzą krążenie, co pozytywnie wpłynie na dalszą jazdę.

Podróż z drugą osobą

Podróżowanie z towarzyszem jest bezpieczne z kilku powodów. Rozmowa sprawia, że jesteś bardziej pobudzony, jednak musisz skupiać się przede wszystkim na prowadzeniu pojazdu. Stąd też wymagana będzie podzielność uwagi. Pasażer może także obserwować ciebie i w razie konieczności zasugeruje postój bądź zmieni cię za kierownicą. Przydaje się to zwłaszcza na dłuższych trasach.

Jak nie zasnąć za kierownicą: (c) Ufoludek.pl / GT
>ZAQ

Zobacz też:
> Zasady jazdy na suwak
> Kiedy wymienić opony

Tematy pokrewne