Spora część wypadków drogowych spowodowana jest przez zmęczenie kierowcy, dlatego też warto wiedzieć jak sobie z tym radzić. Ważne jest, aby przed jazdą być wypoczętym, co jest szczególnie ważne w przypadku dłuższych podróży. Pomocne w czasie jazdy jest otworzenie okna czy słuchanie muzyki, co zmusza cię do pozostania skupionym na jeździe. Jednak to nie jedyne sposoby, które ułatwiają bezpieczną jazdę
Spis treści:
Jak nie zasnąć za kierownicą
Samo zasypianie za kierownicą jest groźne, ale zdarza się stosunkowo rzadko. Jednak zmęczenie również negatywnie wpływa na zdolności manualne w czasie jazdy. Słuchanie muzyki czy jazda przy otwartym oknie, pozwala pozostać pobudzonym.
Jazda w ciepłym aucie sprawia, że jesteś odprężony i jest większa szansa na zaśnięcie za kierownicą. Stąd też zaleca się otwarcie okna, aby nieco obniżyć temperaturę w aucie. Otwarte okno to także więcej tlenu, co wpływa na lepszą koncentrację w czasie jazdy. Muzyka także ułatwia pozostanie czujnym, jednak nie może być ona zbyt głośna.
Wypocznij przed jazdą
W miarę możliwości staraj się wsiadać za kierownicę, jedynie kiedy jesteś wypoczęty. Jeśli czujesz zmęczenie, wypij kawę przed jazdą, co cię pobudzi, a także zabierz ze sobą napój energetyczny. Dzięki temu w czasie jazdy pozostaniesz czujny i nie uśniesz.
Jeśli planujesz dalszą podróż autem, postaraj się zdrzemnąć po drodze. Nawet 15-20 minut snu pozwoli ci na bezpieczniejszą jazdę. Przed drzemką wypij kawę, dzięki czemu kofeina zaczyna działać i wybudzi cię z krótkiego snu.
Ćwiczenia ruchowe kierowcy
Gdy dopada cię zmęczenie w czasie jazdy, warto zatrzymać się w najbliższym możliwym miejscu i wykonać parę ćwiczeń. Przysiady, pompki, pajacyki czy krótki spacer dotlenią twój organizm i pobudzą krążenie, co pozytywnie wpłynie na dalszą jazdę.
Podróż z drugą osobą
Podróżowanie z towarzyszem jest bezpieczne z kilku powodów. Rozmowa sprawia, że jesteś bardziej pobudzony, jednak musisz skupiać się przede wszystkim na prowadzeniu pojazdu. Stąd też wymagana będzie podzielność uwagi. Pasażer może także obserwować ciebie i w razie konieczności zasugeruje postój bądź zmieni cię za kierownicą. Przydaje się to zwłaszcza na dłuższych trasach.
Jak nie zasnąć za kierownicą: (c) Ufoludek.pl / GT
>ZAQ
Zobacz też:
> Zasady jazdy na suwak
> Kiedy wymienić opony