Jak zawiesić działalność gospodarczą – krótki poradnik

Estimated read time 3 minut czytania

Prowadzenie firmy w Polsce wiąże się z koniecznością ponoszenia wielu kosztów, które niejednokrotnie, szczególnie w martwym okresie, przewyższają przychody. Opłacenie ZUS-u i podatków szczególnie dla właścicieli jednoosobowych firm, którzy prowadzą biznes w branżach sezonowych, może być trudne. Na szczęście jest możliwość, która pomoże w przetrwaniu firmy. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie jak zawiesić działalność gospodarczą, aby w trakcie tego okresu nie ponosić zbędnych wydatków

Zawieszenie działalności krok po kroku

Jeśli rozważasz podjąć działania, które sprawią złagodzenie krótkotrwałego deficytu na rynku i związanej z tym problemów ekonomicznych twojej firmy, warto wiedzieć o możliwości, którą można wykorzystać.

Zawieszenie działalności gospodarczej w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej i spółek cywilnych, wiąże się ze złożeniem wniosku CEIDG-1. Na jego podstawie we wpisie przedsiębiorcy dokonuje się umieszczenia informacji o tym, że firma zostaje zawieszona konkretnego dnia. Wspólnicy spółek cywilnych muszą dodatkowo uzupełnić wniosek CEIDG-S.C. W jaki sposób można dokonać wszystkich formalności związanych z zawieszeniem działania firmy? Oto zestawienie możliwości:

• Elektronicznie – posługując się certyfikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym e-PUAP.

• Listownie – należy notarialnie potwierdzić podpis złożony na wniosku i przesłać dokument go poświadczający razem z wnioskiem.

• Przez pełnomocnika.

• Osobiście, w urzędzie miasta lub gminy.

Kto może zawiesić działalność gospodarczą w Polsce

Zawieszenie działalności gospodarczej w Polsce jest możliwe dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników. Ustawa Prawo przedsiębiorców dopuszcza jednak pewien wyjątek. Zgodnie z art. 22 ust. 2 powyższej ustawy, przedsiębiorca który zatrudnia wyłącznie pracowników pozostających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, również może zawiesić działalność gospodarczą.

Zawieszenia działalności gospodarczej można dokonać. Jej odwieszenie odbywa się w identyczny sposób jak zawieszenie. Warto pamiętać, że okres zawieszenia nie może być krótszy niż 30 dni.

Na koniec bardzo ważna kwestia związana z tym tematem. Pamiętaj, że w trakcie trwania okresu zawieszenia działalności, przedsiębiorca nie może wykonywać żadnej pracy związanej z działalnością firmy.

Jak zawiesić działalność gospodarczą: (c) Ufoludek.pl / MP

Zobacz też:
> Jak rozpoznać dobrego pracownika
> Co to jest outsourcing pracowniczy

Tematy pokrewne