Nigdy nie jest za późno i nigdy za wcześnie, aby zacząć rozwijać kompetencje finansowe, dzięki czemu możesz przejąć kontrolę nad swoimi pieniędzmi i wejść na ścieżkę stabilności finansowej. Ta wiedza pomoże ci zarabiać więcej, wydawać mniej, a także kupować to, czego pragniesz. Aby rozwinąć znajomość finansów (bez względu na wiek), zacznij od wdrożenia w swoim życiu poniższych wskazówek. Uporządkowaliśmy je w łatwych do implementacji 10 krokach do wolności finansowej
Spis treści:
1. Planuj swój domowy budżet
Zbadaj swój budżet domowy. Dowiedz się, ile twoich dochodów pochodzi z różnych źródeł, ile pieniędzy wydajesz i gdzie są wydawane. Aby to zrobić, możesz wykonać następujące czynności:
Zwróć uwagę na wyciągi bankowe. Zobacz, ile pieniędzy trafia na twoje konto i ile wydajesz się na różne cele (z wyjątkiem rachunków miesięcznych).
Spójrz na miesięczne rachunki. Musisz dokładnie wiedzieć, za kogo, za co i ile płacisz.
Sprawdź wszystkie wyciągi z transakcji kartą kredytową w najdokładniejszy sposób. Dowiedz się, ile płacisz odsetek za karty kredytowe, jakie jest saldo na każdej z nich i na co przeznaczane są środki.
Śledź swoje pożyczki. Dowiedz się, jaka jest łączna kwota wszystkich zobowiązań dłużnych i ile czasu zajmuje spłata kredytów, aby obliczyć miesięczne raty.
Sprawdź informacje o swojej rocznej historii kredytowej.
2. Określ swoje cele finansowe
Ustal cele budżetowe na tydzień, miesiąc i przyszły rok. Łatwiej jest zachować dyscyplinę finansową, jeśli musisz osiągnąć określony cel. Możesz ustawić dowolne zadanie (wykonać remont łazienki, kupić nowy telewizor lub samochód itd.). Odpowiednia motywacja to podstawa twojego sukcesu finansowego, a jeśli naprawdę chcesz osiągnąć cel, oszczędzanie pieniędzy jest znacznie łatwiejsze.
3. Bądź konsekwentny
Opracuj budżet i trzymaj się go. Poznałeś już liczbę wpływów i wydatków, a także wyznaczyłeś cele. Opracuj akceptowalny plan finansowy, który pozwoli Ci osiągnąć ten cel. Przygotowując go, przestrzegaj następujących zaleceń:
Śledź miesięczne wydatki przez kilka miesięcy. Uwzględnij koszty jedzenia, gazu, odzieży, restauracji, pralni chemicznej, wydatki na szkołę i tak dalej. Musisz upewnić się, że te informacje odzwierciedlają rzeczywistą sytuację.
Oszacuj część wydatków w budżecie, koncentrując się na zapisach z poprzednich okresów. Możesz obniżyć zawyżone wydatki, a niektóre elementy można całkowicie wyeliminować, jeśli już nie musisz ich obejmować w obecnym bilansie, np. spłata wszystkich rat za zakup pralki.
W razie potrzeby zrewiduj budżet. Dostosuj też budżet w sensie pozytywnym lub negatywnym, jeśli zmieniają się dochody lub pojawiają się/znikają regularne miesięczne rachunki. Aby osiągnąć cel jakim jest wolność finansowa, trzeba trzymać się budżetu, ale musi on być na tyle elastyczny, aby reagować na zmieniające się warunki zewnętrzne.
4. Rozmawiaj o finansach z rodziną i znajomymi
Omawiaj sprawy finansowe szczerze oraz otwarcie i nie unikaj tych rozmów. Ucieczka od takich rozmów to nie jest droga do przyszłych sukcesów. Dzięki rozmowie możesz uzyskać wiele cennych informacji i dokonasz na bieżąco optymalizacji swoich decyzji. Z reguły jeden z małżonków odpowiada za finanse, ale nie oznacza to, że sam powinien ponosić ciężar planowania finansowego. Oboje małżonkowie powinni wiedzieć, na co wydawane są pieniądze, aby móc dzielić odpowiedzialność w sprawach finansowych. Oczywiście kontrola nie oznacza, że ty lub twój współmałżonek musicie rozliczać się z każdego wydanego grosza. Najważniejsze, że oboje jesteście świadomi w jakiej sytuacji finansowej jest wasze gospodarstwo domowe.
5. Unikaj złych długów
Poznaj różnicę między dobrym a złym kredytem. Zobowiązania dłużne są różne, dlatego określenie jakości pożyczki to Twój priorytet. W tym miejscu należy przyjrzeć się następującym punktom:
Kredyt jest uważany za dobry, jeśli tworzy wartość zwiększającą bogactwo. Dobrym przykładem są kredyty hipoteczne lub zaciągane na rozwój biznesu. W miarę spłacania pożyczki, wartość domu rośnie i tworzysz dla siebie aktywa w postaci nieruchomości. Innym przykładem jest pożyczka na działalność gospodarczą. W zamian za taką pożyczkę osoba otrzymuje możliwość rozwinięcie własnego biznesu.
Oznaką złego kredytu jest wzrost zadłużenia przy jednoczesnym obniżeniu kosztu kupowanego przedmiotu. Typowym przykładem są płatności kartą kredytową. Zakup szybko się amortyzuje lub jest zjadany, a odsetki od długu rosną. Zły kredyt obejmuje kredyty na zakup samochodów, ponieważ wartość samochodu spada szybciej niż spłacany jest kredyt. Używaj tego rodzaju pożyczek wyłącznie w celu budowania swojej historii kredytowej, w celu zaciągania dobrych kredytów i pomnażania bogactwa.
6. Unikaj pułapki płynności
Unikaj tego najczęstszego błędu w zarządzaniu funduszami. Dochód musi przekraczać wydatki. Z reguły tę równowagę zakłócają zwykłe sytuacje, w których podejmuje się frywolną lub spontaniczną decyzję o wydatkach, w zależności od samej osoby. Do tego typu sytuacji doprowadzić mogą różne scenariusze:
Życie na kredyt
Człowiek wyrywa się z życia, gdy zaczyna zakupy za pomocą karty kredytowej lub pożyczki na zakup drogich przedmiotów. W ten sposób zaczyna się akumulować zły kredyt, a człowiek stopniowo kopie dla siebie dziurę przy pomocy długów, z której nie będzie mógł się później wydostać.
Brak celów finansowych
To bardzo ważny punkt. Jeśli nie masz powodu do oszczędzania, motywacja do kontrolowania przepływów finansowych jest znacznie mniejsza. Cel finansowy określa przyszłość, a także dyscyplinuje teraźniejszość, aby osiągnąć to, czego chcesz.
Nie nazywaj luksusu koniecznością oraz nie żyj chwilą i zawsze odkładaj część zarobionych pieniędzy na jakiś cel, choćby miała być to podróż na Marsa!
7. Ucz się przez całe swoje życie
Korzystaj z możliwości jaką daje ci dostęp do darmowej wiedzy. W każdej społeczności istnieją organizacje, których działania mają na celu zwiększenie znajomości finansów. Forma pomocy może być różna – artykuły, wykłady lub specjalne kursy zwiększające zdolności zarządzania finansami. Korzystaj z nich regularnie.
Zapytaj o programy szkoleniowe w domach kultury, organizacjach non-profit, kursy dla pracowników firm, itd. Skontaktuj się z lokalną uczelnią/uniwersytetem, aby sprawdzić, czy oferuje kursy z zakresu finansów osobistych lub ekonomii gospodarstwa domowego. Zdziwisz się, że dostęp do tych treści jest nieograniczony.
8. Unikaj fake newsów
Naucz się identyfikować źródła fałszywych informacji (w tym informacji z Internetu – tutaj obowiązują te same podstawowe zasady).
Wiarygodne źródła informacji obejmują szkoły wyższe i uniwersytety, samorządy lokalne/regionalne, czołowe organizacje krajowe typu non-profit jak np. Instytut Ludwiga von Misesa, Instytut Wolności Gospodarczej oraz czasopisma branżowe i publikacje recenzowane. Zaufane witryny często kończą się na .gov, .org lub .edu. Domeny te zwykle wskazują na organizacje rządowe, non-profit i edukacyjne.
Niewiarygodne źródła obejmują samozwańczych profesjonalistów korzystających z blogów, osobistych stron internetowych, sieci społecznościowych, forów internetowych i witryn internetowych nieznanych organizacji. Zasadniczo należy stosować podwójny filtr: informacje są niewiarygodne, jeśli zostały opublikowane w nieznanej publikacji i/lub autor nie jest akredytowanym przez renomowaną uczelnię wyższą ekspertem.
Warto też dodać informacje na temat miejsc w Internecie, w których można weryfikować fałszywe informacje i ich źródła.
9. Kompetencje finansowe – Ucz innych
Najlepiej przyswajamy wiedzę, kiedy uczymy innych. Ta maksyma dotyczy również finansów osobistych. W dziedzinie finansów osobistych zawsze można się czegoś nauczyć i przekazać tą wiedzę innym, np. swoim dzieciom. Bardzo dobrze jest też przekazać zdobytą wiedzę znajomym lub sąsiadom, zwłaszcza starszym lub rodzicom.
Możesz dowiedzieć się, jak uczyć dzieci finansów na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego i innych rządowych witrynach. Organizacje te opracowały nawet gry symulacyjne dla dzieci, aby uczyć ich o finansach osobistych jak i publicznych. Ważne jest też przekazywanie wiedzy swoim rodzicom i innym starszym osobom. W obecnych czasach wiele ludzi nie posiada elementarnej wiedzy na temat funkcjonowania rynku finansowego i działania pieniądza. To gigantyczne pole do nadużyć ze strony oszustów, którzy oferują pomoc w założeniu rachunku inwestycyjnego, a tak naprawdę w ten sposób okradają ludzi z ich oszczędności życia. Informujmy naszą rodzinę, znajomych, sąsiadów jak reagować na takie sytuacje.
10. Poznaj tajniki skutecznego inwestowania
Benedykt Cotruglio napisał kiedyś maksymę, która może być przepisem na bogactwo. „Długo żyj i zarabiaj.” Oznacza to, że wystarczy robić coś mądrze i długoterminowo, aby stać się w tym mistrzem. Próbuj, eksperymentuj, ograniczaj wydatki, posiadaj oszczędności i planuj swoje działania mądrze, a zapewnisz sobie życie w dostatku. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że najważniejsze jest planowanie, dywersyfikacja i długoterminowe zarządzanie inwestycjami. Te czynniki są kluczem do sukcesu i rozwoju własnych kompetencji finansowych. Zacznij wcielać powyższe zasady już dziś.
Kompetencje finansowe (c): Ufoludek.pl / GT
Zobacz też:
>
>