Koszenie trawnika późną jesienią – porady

Estimated read time 2 minut czytania

Koszenie trawnika pod koniec sezonu jesiennego jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie trawy w odpowiedniej kondycji i zwiększenia szans na to, aby w przyszłym roku była równie wytrzymała i zielona. Kiedy i w jaki sposób zabrać się do wykonywania tego zabiegu? Oto kilka podpowiedzi, które ułatwią ostatnie koszenie trawnika jesienią

Kiedy trawa przestaje rosnąć?

Jeśli pogoda jest wystarczająco ciepła, trawa wciąż kiełkuje. Moment przestoju pojawia się, gdy temperatura spada mocno poniżej 10°C w ciągu dnia. Zwykle jest to koniec października lub początek listopada, ale jeśli jesień jest ciepła – termin ten może przesunąć się nawet na koniec listopada. Najlepszym pomysłem jest monitorowanie pogody za oknem. Wtedy będziemy pewni, czy zbliża się odpowiedni czas.

Kiedy ostatnie koszenie trawnika?

Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie przed pierwszymi przymrozkami. Jak już wiemy, najlepiej tuż po tym, jak trawa przestanie rosnąć, czyli na przełomie października i listopada. Jeśli ostatnie koszenie trawnika jesienią zostało wykonane zbyt szybko, ciepła pogoda sprawi, że trawa ponownie urośnie, więc czynność trzeba będzie powtórzyć.

Na jaką wysokość pozostawić trawę na zimę?
Po ostatnim koszeniu trawnika jesienią pozostawiamy trawę na wysokości ok. 4 cm. Unikniemy wtedy ryzyka powstania tzw. pleśni śniegowej oraz przemarzania korzeni.

Co po skoszeniu trawy?

– Trawnik po skoszeniu jest bardziej wrażliwy na suszę. Dlatego tuż po wykonaniu ostatniego koszenia jesienią, należy go podlać. Co istotne, jeśli na powierzchni została jakaś część skoszonej trawy – koniecznie trzeba ją wygrabić (lub wyczesać za pomocą aeratora), by nie dotknęła jej pleśń – podpowiada Grzegorz Kowalczyk z firmy Krysiak.

Co jeszcze można zrobić?

Pamiętajmy także, że w okresie jesiennym warto przeprowadzić zabieg wertykulacji i aeracji. Wertykulacja pozwoli usunąć chore źdźbła traw i zbite martwe fragmenty roślin (filc), które podobnie jak pozostawienie trawnika na zbyt wysokim poziomie – mogą przyczynić się do powstania pleśni śniegowej. Z kolei dzięki aeracji, trawa stanie się bardziej zielona i bujna w kolejnym sezonie.

Koszenie trawnika w Ufoludek.pl

Zobacz też:
> Przysłowia o jesieni

Tematy pokrewne