Czy brać kredyt hipoteczny na dom?

Estimated read time 4 minut czytania

Coraz więcej osób zastanawia się czy warto zadłużać się, aby kupić dom lub mieszkanie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od sytuacji życiowej. Duży wpływ na decyzję ma wysokość dochodu domowników, a także stabilność zatrudnienia. W niektórych zawodach nie trzeba bać się utraty pracy, a w innych nie masz pewności, czy w najbliższym czasie nie zostaniesz zwolniony. A może kredyt hipoteczny?

Czy w obecnych czasach warto brać kredyt hipoteczny?

Czy warto kupić mieszkanie bądź dom na kredyt – to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Z jednej strony wzięcie kredytu hipotecznego jest obecnie dużo trudniejsze niż jeszcze kilka czy kilkanaście miesięcy temu. Z drugie strony wciąż wiele osób ma możliwości wzięcia hipoteki na zakup nieruchomości. Jednak większość zwleka z decyzją w nadziei na to, że w najbliższym czasie sytuacja się zmieni.

Zdania na ten temat są podzielone. Obecna sytuacja polityczna w naszym kraju nie daje nadziei na spadek inflacji a najbliższym czasie. Trzeba się liczyć z tym, że życie będzie coraz droższe. Musisz wziąć to pod uwagę, decydując się na zaciągnięcie kredytu na kilkaset tysięcy złotych. Zastanów się czy twoja obecna praca pozwala ci na dorobienie sobie w wolnym czasie, jeśli będzie taka konieczność. Jeśli uważasz, że dasz radę dorobić około tysiąca złotych miesięcznie, możesz czuć się bezpiecznie biorąc kredyt hipoteczny.

Obecne ceny nieruchomości

Kolejną rzeczą, która powstrzymuje wiele osób przed zakupem nieruchomości jest nadzieja na spadek cen. Ceny nieruchomości od wielu lat idą w górę, a obecnie są na dość wysokim poziomie. Jednak według ekspertów szanse na spadek cen są małe. Oczywiście nieduże spadki cenowe będą się pojawiać, jednak ceny nieruchomości nie wrócą do tych sprzed kilku lat.

Wpływ na wysokie ceny domów i mieszkań mają przede wszystkim rosnące koszty materiałów budowlanych. Wzrost płac w sektorze budowlanym również odgrywa dużą rolę. Dodatkowo rosną ceny działek, zwłaszcza tych w większych miastach. Zatem za mieszkanie w dobrej lokalizacji trzeba będzie więcej zapłacić. Nieruchomości na przedmieściach czy te zlokalizowane poza miastem, będą znacznie tańsze.

Własne mieszkanie czy wynajem?

To czy weźmiesz kredyt hipoteczny i kupisz mieszkanie, zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Jednak pamiętaj, że zakup nieruchomości to inwestycja, która zapewni ci godne życie w przyszłości. Przez 20-30 lat spłacisz kredyt i mieszkanie będzie twoje. Da ci to stabilność, a może nawet na tym zarobisz. Jeśli ceny mieszkań w ciągu tych kilkudziesięciu lat pójdą w górę, to sprzedając mieszkanie w przyszłości możesz sporo zarobić. Będziesz mógł kupić większe mieszkanie bądź dom, w zależności od potrzeb.

Wielu młodych woli wynajmować mieszkanie. Z jednej strony jest to dobra opcja, jeśli planujesz wyjazd do innego miasta czy za granicę. To także dobra opcja dla młodych bez zdolności kredytowej, pozwalającej na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak zakup mieszkania będzie lepszym wyborem dla osób, które chcą się ustatkować i żyć na swoim. Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem daje gwarancję, że przez kilka lat twoje raty nie wzrosną. Jest to zatem dobre rozwiązanie, biorąc pod uwagę rosnącą inflację.

Kredyt hipoteczny: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
> Budowa domu energooszczędnego
> Finansowanie nieruchomości
> Pasywny dochód

Tematy pokrewne