Laptopy poleasingowe – warto czy nie?

Estimated read time 5 minut czytania

Laptopy poleasingowe i ich zalety – trzeźwe spojrzenie na zakup komputera do domu

Kupno nowego komputera to spory wydatek, szczególnie w czasach kryzysu. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup całkowicie nowej maszyny, jednak upgrade sprzętu czasami jest konieczny. W takim przypadku warto rozważyć laptopy poleasingowe, których wybór ma wiele zalet nie tylko względem zakupu innych laptopów używanych, ale nawet względem zakupu nowych urządzeń.

Laptopy poleasingowe a inne używane laptopy

Zakup używanego sprzętu zawsze budzi wiele wątpliwości, szczególnie w przypadku sprzętu droższego, do jakiego należą komputery przenośne. Niewiele osób jest skorych kupować używane laptopy. Chociaż aukcje internetowe i lombardy oferują mnóstwo egzemplarzy, to tak naprawdę w przypadku wielu z nich kupuje się „kota w worku”, jeśli pochodzą one od osób prywatnych.

Laptopy poleasingowe tym się różnią od innych używanych komputerów, że używane były przez firmy i są sprzedawane są przez sklepy wyspecjalizowane w takim asortymencie. Z wielu powodów zakup w takim sklepie jest bardziej pewny.

Laptopy poleasingowe są przede wszystkim zawsze dobrze testowane przez pracowników sklepu, zanim trafią do sprzedaży. Kiedy kupujesz zwykły używany komputer od osoby prywatnej lub z lombardu, najczęściej nie jest on przetestowany pod względem usterek i wad. Sklep ze sprzętem poleasingowym nie może sobie pozwolić na brak kontroli i ten sprzęt podlega bardzo dokładnej diagnostyce.

Gwarancja – czyli spokój kupującego

Kupując od osoby prywatnej, nie dysponujesz gwarancją. Jeżeli okaże się, że sprzęt jest uszkodzony, a sprzedający o tym napisał, możesz odzyskać pieniądze na drodze cywilnej, co wiąże się ze sporymi nerwami i stratą czasu.

Lombardy z kolei nie dają żadnej gwarancji, albo dostajesz jedynie tak zwaną gwarancję rozruchową, która nie istnieje oficjalnie w polskim prawie i która oznacza, że sprzedawca zobowiązuje się przyjąć się sprzęt z powrotem, jeśli po pierwszym uruchomieniu okaże się, że ze sprzętem jest coś nie tak. Ponieważ jednak uszkodzenia sprzętu i awaryjność laptopa wychodzą na jaw po jakimś czasie, lombardy najczęściej w przypadku zgłoszenia awarii, umywają ręce.

Sklep ze sprzętem poleasingowym z kolei najczęściej daję gwarancję na sprzęt, która zazwyczaj wynosi od kilku miesięcy do roku, i w ramach której zobowiązuje się on do bezpłatnej naprawy sprzętu, włączając w to wymianę podzespołów.

Kupując więc laptopa poleasingowego, cieszysz się o wiele większym bezpieczeństwem, gdyż dostajesz sprzęt przetestowany i podlegający gwarancji.

Laptopy poleasingowe – rozwiązanie dobre nie tylko w przypadku skromnego budżetu

Co ciekawe, laptopy poleasingowe kupują też osoby, które mogłyby kupić nowy sprzęt. Coraz bardziej rośnie świadomość konsumentów, a bardziej doświadczone osoby wiedzą, że tak szumnie ogłaszany postęp w przypadku laptopów, to najczęściej jedynie marketingowy bełkot.

Kolejne generacje laptopów różnią się od siebie często nieznacznie. Do tego jest na rynku dużo urządzeń niby nowych, ale zbudowanych z podzespołów, które zadebiutowały przed laty.

Bardzo często zdarza się więc, że w bardzo atrakcyjnej cenie możesz dostać laptopa poleasingowego, który będzie o wiele „mocniejszy” od dużo droższych, nowych urządzeń. Tanie marketowe laptopy często nie są sobie w stanie poradzić z prostymi zadaniami i bywają jedynie powodem frustracji, podczas gdy poleasingowe laptopy wybrane z uwaga mogą często o wiele więcej.

Dodatkowo sklep ze sprzętem poleasingowym często daje możliwość rozbudowy laptopa, a więc możesz dodać do niego, na przykład więcej pamięci RAM, w momencie zakupu.

Dlaczego decydujemy się na zakup komputerów poleasingowych?

Poleasingowe laptopy bardzo często są też wybierane właśnie ze względu na większe możliwości w zakresie modyfikacji i modernizacji. Nie jest niczym dziwnym, żeby w sklepach z takim sprzętem można znaleźć przede wszystkim modele urządzeń kojarzone z biznesem, a od tych oczekuje się łatwej rozbudowy. Z reguły więc nie ma problemu, by nie tylko dodać w nich więcej pamięci, ale by z czasem też zamontować lepszy procesor, pojemniejsze dyski, czy wymienić kartę grafiki na lepszą.

W dobie produkcji nierozbieralnych laptopów, w których nie da się dokonać żadnych ulepszeń, laptopy poleasingowe stanowią bardzo ciekawą propozycję dla osób chcących zachować większą kontrolę nad sprzętem. Zdarza się więc, że laptop kupiony w wyspecjalizowanym sklepie oferującym sprzęt poleasingowy używany jest jeszcze przez lata przez szczęśliwego nabywcę.

Laptopy poleasingowe: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
>

Tematy pokrewne