Mało znane ciekawostki. Atlantyda odkryta? Ronaldo i hazard. Premier Nowej Zelandii chce zmienić flagę. Tintin – bohater komiks. Słynna szynka z Polski
Spis treści:
Polska. Pokazujesz Ronaldo – masz problem
Jeden z najsłynniejszych piłkarzy świata – Cristiano Ronaldo gra w Realu Madryt. Piłkarze tego klubu mają na koszulkach logo sponsora – firmy bwin notowanej na angielskiej giełdzie, zajmującej się zakładami bukmacherskimi w internecie. Ponieważ w Polsce mecze hiszpańskiej ligi (a więc i Realu) transmituje stacja Canal+, otrzymała ona oficjalne pismo, w związku z „nielegalną reklamą hazardu”. Pismo wystosował warszawski urząd celny i rozpoczęło się postępowanie karnoskarbowe. Stacji grozi kara w wysokości kilkuset tysięcy PLN. Celnikom nie chodzi o sam fakt pokazywania w Canal+ piłkarzy Realu, ale o to, że ich wizerunki, w strojach z logo bwin, znalazły się na billboardach reklamujących telewizję Canal+.
– Zdjęcia piłkarzy dostaliśmy od organizatora rozgrywek, czyli hiszpańskiej ligi – mówi zdziwiony przedstawiciel Canal+ – i nie mamy prawa ingerowania w wizerunek zawodników. Pytanie: dlaczego Urząd Celny uważa, że Cristiano Ronaldo w telewizji nie reklamuje hazardu, a na billboardzie już tak? Na szczęście Real nie planuje rozegrać żadnego meczu w Polsce, bo wtedy kłopoty miałyby chyba wszystkie polskie media. (2011)
Odkryto mityczną Atlantydę?
W połowie września 2013 r. między wyspami Sao Miguel i Terceira (Azory) wędkarz sportowy dokonał niezwykłego odkrycia. Pod powierzchnią Oceanu Atlantyckiego znalazł antyczną budowlę. Jest to piramida, mająca wysokość ok. 60 metrów. Naukowcy z Wydziału Oceanografii i Rybołówstwa Uniwersytetu Azorskiego rozpoczęli już prace badawcze, mające ustalić skąd pod wodą wzięła się budowla.
W przeciwieństwie do naukowców, którzy ostrożnie odnoszą się do odkrycia i na razie niechętnie wypowiadają się na ten temat, odkrywca podwodnej piramidy jest przekonany, że może to być pozostałość po mitycznym lądzie który pochłonął niegdyś kataklizm – Atlantydzie.
Premier Nowej Zelandii chce zmienić flagę
Premier Nowej Zelandii John Key poinformował, że chce referendum w sprawie zmiany wyglądu flagi narodowej kraju. Jej obecny (oficjalnie od 1902 roku) wygląd przypomina o tym, że kraj był brytyjską kolonią (częścią obecnej flagi Nowej Zelandii jest flaga Wielkiej Brytanii).
Sprawa nowego wyglądu flagi (jeśli obywatele Nowej Zelandii zdecydują o zmianie) zostanie otwarta. Niewykluczone, że będzie to srebrna paproć na czarnym tle (z takimi emblematami występują sportowcy Nowej Zelandii). Bo srebrna paproć, to symbol kojarzony z Nową Zelandią, podobnie jak liść klonu jest symbolem Kanady, dlatego widnieje na fladze tego kraju.
Jeśli Nowa Zelandia ze swej flagi pozbędzie się flagi Wielkiej Brytanii, nie oznacza to, że stosunki miedzy oboma krajami pogorszą się. Partia Narodowa, która niedawno po raz trzeci wygrała wybory parlamentarne, jest zwolennikiem utrzymania dobrych kontaktów z Wielką Brytanią. (2014)
Tintin wiecznie żywy w Brukseli
Komiksowa seria Przygody Tintina (franc. Les Aventures de Tintin) jest jedną z najpopularniejszych komiksów europejskich XX wieku. Dotychczas ukazało się 200 milionów egzemplarzy komiksów z Tintinem, wydanych w ponad 50. językach. Autorem serii jest Belg Georges Remi (1907-1983), podpisujący się pseudonimem Hergé (wym. Erże), który od 1929 roku stworzył 29 wielostronicowych albumów z Tintinem.
Georges Remi jak już wspomnieliśmy był Belgiem, więc szczególnie w tym kraju darzony jest wielką sympatią. A że mieszkańcy krajów Beneluxu kochają komiksy, nic więc dziwnego, że w centrum Brukseli na ścianie jednego z domów mieszkalnych ktoś namalował mural z Tintinem, który widzimy na zdjęciu.
Ciekawostki o Tintinie
• Tintin (czytaj: Tętę), to młody reporter podróżujący po świecie wraz ze swym psem Milusiem.
• Hergé, to fonetyczna wymowa liter R i G czyli inicjałów Georges Remi, autora Tintina.
• W latach 1946-1993 ukazywał się magazyn z komiksami o nazwie Tintin. Były tam komiksy także z innymi bohaterami.
Polska szynka Krakus światowym hitem
Niezwykła historia polskiego produktu, który w mrocznych latach PRL-u zyskał sławę nie tylko w USA
W czasach PRL szynka była produktem niemal politycznym. Podwyżka jej ceny była początkiem końca epoki Gomułki i omal nie zakończyła rządów Gierka. Nic więc dziwnego, że wartością znanej w świecie szynki marki Krakus w stosunku do przeciętnej pensji, przeliczano w PRL zamożność Polaków.
Historia produkowanej w Polsce szynki Krakus, którą w latach 70. XX wieku można było kupić tylko w Pewexie za dewizy, zaczęła się w 1951 roku, kiedy to powstała Centrala Importowo-Exportowa Artykułów i Przetworów Pochodzenia Zwierzęcego Animex. Niedługo potem wymyślono wysokiej jakości produkt, który miał zawojować (i zawojował) rynki anglosaskie. Nie przez przypadek puszka Krakusa od samego początku ważyła 0,455 lub 0,91 kg, co było odpowiednikiem 1. oraz 2. funtów wagi. Zarejestrowano znak towarowy i w krótkim czasie Krakus zawojował bardzo konkurencyjny rynek szynek w USA.
Z puszką szynki produkowanej w Polsce fotografowali się: prezydent Dwight Eisenhower, kandydujący na prezydenta Bob Dole oraz gwiazdy Hollywood. Dobrym posunięciem marketingowym było przyznawanie w USA nagrody „Polish Ham of the Year” (ham w slangu oznacza artystę estradowego) – nagrodę przyznawaną artystom polskiego pochodzenia, którzy odnieśli sukces w USA. Otrzymali je m.in. Bobby Winton, Stephanie Powers, Ted Night, Pat Sajak i Christine Baranski. Sensacją w USA było znalezienie w 1994 r. w stanie Connecticut 30-letniej puszki Krakusa. Po jej otwarciu okazało się, że była nie tylko zdatna do spożycia, ale i zachowała swój smak.
Puszki Krakusa wciąż są obecne w polskich sklepach i wciąż cieszą się dobrą opinią, a także sentymentem wśród Polaków pamiętających lata PRL. A pod względem jakości, jak podają media, wśród puszkowanych szynek wciąż nie mają sobie równych.
Mało znane ciekawostki: (c) Ufoludek.pl
Zobacz też:
> Ciekawostki o Szczebrzeszynie
> Ciekawostki o płynie do spryskiwaczy