Większość osób kojarzy odchudzanie z wyrzeczeniami, głodówkami i trudnymi do wykonania ćwiczeniami. Dlatego często sięgamy po diety cud, które obiecują szybkie rezultaty. Niestety, efekty tych diet są krótkotrwałe, a efekt jojo może sprawić, że przytyjesz jeszcze więcej niż ważyłaś na początku
Dlatego ważne jest, aby dieta odchudzająca opierała się na zmianie nawyków, co pozwoli chudnąć stopniowo, przez dłuższy okres czasu. Dodatkowo, potrzebna jest wiedza na temat zdrowego odchudzania, której wielu osobom niestety brakuje.
Spis treści:
Czego unikać podczas odchudzania?
Dieta kopenhaska, białkowa dieta Dukana, dieta Atkinsa czy dieta kapuściana, to tylko kilka przykładów diet okresowych, które mogą być dobrym początkiem dla dalszej utraty wagi. Jednak utrzymanie ich przez dłuższy czas może być trudne. Nic nie motywuje tak bardzo, jak szybka utrata kilogramów po dwutygodniowej diecie. Trzeba jednak pamiętać, że krótkotrwałe diety polegają na wykluczeniu pewnych produktów lub drastycznym ograniczeniu kalorii, przez co nie powinny być stosowane zbyt długo.
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu dorośli potrzebują zarówno węglowodanów (45-65% dziennej porcji kalorii), tłuszczów (20-30%) jak i białka (15-20%). Jeśli dostarczysz organizmowi zbyt mało kalorii, zaczniesz magazynować tłuszcz zamiast go spalać, co utrudnia skuteczne odchudzanie.
Jak schudnąć?
Co powinna zrobić osoba, która chce schudnąć, a jednocześnie dba o swoje zdrowie? Jeśli nie masz żadnych chorób, które wymagają specyficznego odżywiania, możesz samodzielnie ułożyć dietę na odchudzanie. Jeśli jednak masz jakąś chorobę czy zaburzenia, powinnaś skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem rodzinnym, dzięki czemu z pomocą profesjonalisty zaplanujesz odchudzanie.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci. Rosnący organizm potrzebuje energii do wzrostu, przez co nie możesz drastycznie obniżać kalorii, jeśli zauważysz nadwagę. Jeśli wskaźnik BMI dziecka zbliża się do wartości 25, jest to niepokojące, jednak nie można drastycznie ograniczać kalorii u dzieci poniżej 7. roku życia, gdyż w tym okresie organizm intensywnie rośnie i potrzebuje wszystkich składników odżywczych. U dzieci starszych czy nastolatków można zacząć wprowadzać dietę. W wielu przypadkach wystarczające jest regularne uprawianie sportu, co pozwala dziecku spalić nadmiar spożywanych kalorii.
Skuteczna dieta
Aby dieta odchudzająca była skuteczna, musi być przyjemna, dlatego też powinniśmy znajdować zdrowsze alternatywy dla naszych ulubionych dań, jeśli nie są one zbyt zdrowe. W ten sposób unikniemy spożywania niezdrowych produktów. Jednocześnie odchudzanie nie będzie męką, gdyż będziemy przygotowywać fit zamienniki ulubionych fast-foodów, deserów czy innych potraw.
Według piramidy zdrowego żywienia, należy jeść regularnie (4-5 posiłków dziennie co 3-4 godziny), spożywać kilka porcji warzyw i owoców dziennie (np. jako dodatek do obiadu), orzechy, warzywa strączkowe i produkty pełnoziarniste (np. pełnoziarniste pieczywo, makaron). Także wprowadzić do diety niskotłuszczowy nabiał (np. chudy twaróg zamiast żółtego sera), zastąpić czerwone mięso drobiem i rybami, a masło i smalec tłuszczami roślinnymi, np. oliwą z oliwek.
Takie zmiany mogą być rewolucyjne, dlatego warto zaangażować rodzinę w ich wprowadzenie, kupić nowy sprzęt do gotowania (np. parowar), eksperymentować z nieznanymi tobie wcześniej przyprawami (zioła zamiast soli) lub znaleźć inspiracje w książce kucharskiej. Niech gotowanie stanie się twoją pasją, dzięki czemu przygotowywanie zdrowych posiłków będzie przyjemniejsze.
Zdrowie przede wszystkim
Skuteczna dieta to taka, która pozwala nam schudnąć, nie narażając zdrowia. Dlatego warto regularnie badać się podczas testowania różnych metod odchudzania. Kaloryczność diety nie powinna być niższa niż 1400 kcal dziennie (aby dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów), a spadek wagi powinien być wolny i rozłożony w czasie (nie więcej niż 1 kg na tydzień).
Pamiętajmy, że zbyt szybkie chudnięcie może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Może pojawić się efekt jojo, kiedy zakończysz stosowanie diety. Dodatkowo, warto zadbać o dostarczenie witaminy D (zwłaszcza w okresie zimowym) i witaminy B12 w przypadku diety wegańskiej. I pamiętaj o regularnym piciu wody (minimum 1,5 litra dziennie).
Odchudzanie: (c) Ufoludek.pl / GT
Zobacz też:
>