Co warto zobaczyć w Ojcowie, woj. małopolskie

Estimated read time 2 minut czytania

Ojców, to jedna z ciekawszych miejscowości na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, którą turyści chętnie odwiedzają. Powodów jest wiele. Bliskość Krakowa i Olkusza, wspaniała atmosfera i piękna okolica, ale nie tylko. Na co warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po Ojcowie i okolicy? Zabytki i atrakcje Ojcowa

Jaskinie Ojcowa i okolic

Leżąca w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego miejscowość to świetny punkt wypadowy dla tych, którym marzą się przyrodnicze wycieczki po jurajskich dolinkach i niezapomniane spacery wśród ostańców wapiennych o przedziwnych kształtach.

Ojców, to między innymi ciekawe jaskinie. Jedną z nich jest Grota Łokietka, będąca obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym. Drugą atrakcją dla miłośników jaskiń jest Jaskinia Ciemna, znana z ciekawych znalezisk archeologicznych oraz pięknego otoczenia. W czasie wycieczki po Ojcowie i okolicach, warto też odwiedzić skałę zwaną Jonaszówką (będącą punktem widokowym). Warto też odwiedzić Bramę Krakowską i Źródło Miłości.

Ojców – co zobaczyć? Atrakcje Ojcowa

W samym Ojcowie na uwagę zasługują zabytkowe wille i pensjonaty, a także dwa interesujące zabytki. Pierwszy z nich, to drewniany Kościół na Wodzie, wzniesiony nad wodami Prądnika na początku XX wieku. Druga atrakcja historyczna Ojcowa, to gotyckiego ruiny zamku Pieskowa Skała, z czasów Kazimierza Wielkiego. Jest jednym z ciekawszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd.

Ojców atrakcje Maczuga Herkulesa
Ojców i okolice. Słynna Maczuga Herkulesa blisko zamku Pieskowa Skała

Okolice Ojcowa

Ojców, to świetny punkt wypadowy dla tych, którzy chcą wędrować po malowniczej Dolinie Sąspowskiej oraz dla tych, którzy chcą odkryć tajemnice Koronnej Góry. Nie lada gratką są też spacery wzdłuż Prądnika – rzeki, która jest główną atrakcją Ojcowskiego Parku Narodowego. Nad Prądnikiem czekają na piechurów zabytkowe młyny, malownicze skały (w tym słynna Maczuga Herkulesa). Także Grodzisko – miejsce, w którym miała swą pustelnię św. Kinga.

W czasie wycieczki wzdłuż doliny Prądnika warto też zajrzeć do pobliskiej Korzkwi, której dumą jest pięknie odrestaurowany zamek oraz wiekowy kościół parafialny.

Ojców – tekst i zdjęcia: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
> Co zobaczyć w Jeleniej Górze
> Atrakcje Krakowa

Tematy pokrewne