Płyn do spryskiwaczy ciekawostki i fakty, które każdy kierowca powinien wiedzieć
Spis treści:
Wycieraczki szyb samochodowych
1) Wycieraczki szyby samochodowej wynalazła Amerykanka Mary Anderson, w 1903 roku. Wkrótce wynalazek był udoskonalany, a jednym z najważniejszych udoskonaleń było dodanie zbiorniczka z płynem do spryskiwania szyby.
Płyn do spryskiwaczy – fakty
2) Płyn do spryskiwaczy wlany do zbiorniczków dzięki rurkom, oczyszcza przednią i tylną szybę samochodu.
3) W jego składzie jest płyn antypoślizgowy powodujący to, że wycieraczki poruszając się po szybie uzyskują lepszy poślizg i wolniej ściera się ich gumowa powierzchnia. Także ciszej poruszają się.
4) Brak płynu do spryskiwaczy powoduje ograniczoną widoczność na drodze, przez kierowcę.
5) Wlew do zbiornika płynu do spryskiwaczy znajduje się pod maską samochodu. Wystarczy odetkać otwór i wlać do środka płyn.
6) Płyn do spryskiwaczy jest tez wykorzystywany do oczyszczania reflektorów ksenonowych.
Płyn do spryskiwaczy – letni i zimowy
7) Są dwa rodzaje płynów do spryskiwaczy. Płyn letni stosuje się, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 0 stopni C. Płyn zimowy działa także w temperaturach minusowych. Woda w spryskiwaczy wtedy nie zamarza, gdyż zawiera metanol – rodzaj alkoholu.
8) Letni płyn do spryskiwaczy można używać nawet kilka lat od zakupu. Nie traci swoich właściwości, choć w przypadku dużych zabrudzeń szyby, może sobie z nimi nie radzić.
9) Przed wlaniem zimowego płynu do spryskiwaczy, zaleca się wcześniejsze opróżnienie zbiorniczka spryskiwacza z płynu letniego. Może on sprawić, że po zmieszaniu płyn zamarznie.
10) Metanol będący w składzie zimowego płynu do spryskiwania, ma zapach, który podczas używania może drażnić powonienie (nos) kierowców.
Ciekawostki o płynach do spryskiwaczy
11) Od jakiegoś czasu można kupić płyn do spryskiwaczy w formie koncentratu do rozcieńczania z wodą, w odpowiednich proporcjach. Także w formie tabletek.
12) Niektórzy kierowcy robią płyn do spryskiwaczy samodzielnie. Wystarczy zmieszać 1 łyżkę płynu do mycia naczyń z 4. litrami wody. Najlepiej, jeśli jest to woda demineralizowana. Do stworzenia własnego płynu zimowego potrzeba alkoholu izopropylowego.
13) W przypadku braku płynu do spryskiwaczy z zbiorniku, kierowca może otrzymać od policjanta mandat, w wysokości nawet 3 tys. złotych.
Płyn do spryskiwaczy ciekawostki: (c) Ufoludek.pl
Zobacz też:
>