Poduszka finansowa – jak zabezpieczyć się na przyszłość?

Estimated read time 2 minut czytania

Posiadanie oszczędności jest bardzo ważne w przypadku, jeśli pojawi się nieprzewidziany wydatek, stracimy pracę bądź zdecydujesz się ją zmienić na inną. Tak zwana poduszka finansowa to oszczędności, które powinny wystarczyć na minimum 3 miesiące życia, jeśli z jakiejś przyczyny nie uzyskałbyś w tym czasie żadnego dochodu. To minimalna kwota, która da ci nieco spokoju, jednak optymalnie każdy powinien mieć kwotę, pozwalającą na przeżycie przez 6-12 miesięcy

Jak duża powinna być poduszka finansowa?

Często zakładamy, że trzy miesiące to odpowiedni czas, aby znaleźć jakąś pracę, dlatego posiadanie oszczędności pozwalających żyć przez ten okres czasu, da ci nieco spokoju. Jednak znacznie lepiej jest posiadać większą poduszkę finansową, dzięki której będziesz spać spokojnie w tych niepewnych czasach.

Optymalnie powinniśmy dążyć do tego, aby posiadać oszczędności, które pozwoliłyby na przeżycie chociaż 6-12 miesięcy. Do tego warto odkładać również co miesiąc pieniądze na nieprzewidziane wydatki, takie jak naprawa auta czy nagły remont. Dzięki temu będziesz mniej się stresować. A gdy nadarzy się okazja zmiany pracy na lepszą, zmienisz ją bez lęku o to, że nie będziesz mieć za co żyć.

Poduszka finansowa przydaje się nie tylko gdy stracisz pracę, ale również kiedy zdecydujesz się założyć własną firmę. W końcu oprócz zainwestowania, musisz za coś żyć, zanim zdobędziesz pierwszych klientów, a twoja firma zacznie generować zysk.

Ziarnko do ziarnka…

Należy pamiętać, że małe kwoty odkładane regularnie, z czasem zmienią się w większą sumę. Zawsze możesz zrezygnować z zakupu mniej potrzebnych produktów spożywczych czy ubrań, na rzecz zapewnienia sobie funduszy na przyszłość.

Zamiast kupować jedzenie które się zmarnuje, bądź ciuchy które założysz raz i potem będą leżeć w szafie, lepiej jest odłożyć pieniądze „na czarną godzinę”. Jeśli będziesz postępować w ten sposób dojdziesz do momentu, w którym nie będziesz musiał bać się o swoją przyszłość.

Poduszka finansowa: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
> Laptopy poleasingowe
> Pasywny dochód

Tematy pokrewne