Postanowienia noworoczne. Przykłady, które zainspirują cię do zmian

Estimated read time 3 minut czytania

Każdego roku obiecujemy sobie, że wiele rzeczy w naszym życiu ulegnie zmianie. Będziemy jeść więcej warzyw i owoców, fast foody raz na zawsze znikną z naszego menu, codzienne spacery do pracy staną się czymś oczywistym, a rodzina wreszcie będzie na pierwszym miejscu. Brzmi znajomo? Postanowienia noworoczne ma większość z nas, ale wytrwanie w nich to zupełnie inna historia. Podpowiadamy, jakie zmiany warto wprowadzić wraz z Nowym Rokiem i jak trzymać się tych postanowień

Zdrowa dieta? Nie wszystko na raz!

Jeżeli na co dzień twojej diecie daleko do kolorowej, zróżnicowanej i zdrowej, nie rezygnuj ze wszystkich nawyków żywieniowych od razu. Niech pierwszym krokiem będzie zmiana jednego posiłku dziennie. Możesz spróbować jeść coś lżejszego na śniadanie lub zrezygnować z porannej kawy na rzecz kawy zbożowej – zdrowszej alternatywy. Ile czasu zajmie ci przyzwyczajenie się do takich nowości? Prawdopodobnie nie więcej niż trzy miesiące. Po tym czasie wejdzie ci to w nawyk, a oparcie zmian na dobrych nawykach – to najlepszy sposób na sukces.

Więcej czytania każdego dnia

Książki to magia – tak mówią ci, którzy je czytają. Niestety mało osób sięga po tę magię każdego dnia – brak czasu, chęci lub inne zadania blokują nas przed przeczytaniem czegoś ciekawego. Aby zmotywować się do czytania, poproś kogoś z rodziny o pomoc. Zorganizujcie dni wspólnego czytania, najlepiej w weekend, kiedy zajęć jest mniej. Poświęćcie na to godzinę lub dwie. Możesz też zaangażować dzieci, np. kiedy one odrabiają lekcję, ty siadasz obok i czytasz. Dzieciaki widząc rodzica z książką w dłoni, prawdopodobnie chętniej sięgną same, po ciekawe lektury.

Czas z rodziną

Wspomniane wcześniej wspólne czytanie może być świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Dzieci są genialne jeśli chodzi o wymyślanie ciekawych zajęć, dlatego dołącz do ich zabawy, pozwalając im przejąć inicjatywę. Nie bój się pobrudzić farbką, pomazać spodnie długopisem lub pisakami – to wszystko da się posprzątać. A może niech każdy cel wyjścia z domu wybiera inny domownik? Jedno jest pewne – nawet drobne zmiany i kilka chwilę więcej spędzonych z bliskimi, buduje więź.

Postanowienia noworoczne – czy to takie trudne?

Niestety tak, co pokazuje jak niewielu osobom udaje się w nich wytrwać. Wytrwałość i praca nad sobą buduje pewność siebie, a to pozwala odważniej realizować plany. Wybierz chociaż jedną z trzech powyższych opcji i krok po kroku realizuj ją codziennie. Nie przesadzaj, nie bierz na swoje barki zbyt dużo. Koniec końców chodzi o poprawę twojego samopoczucia, a nie budowanie poczucia uwięzienia we własnych planach.

Postanowienia noworoczne: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
> Przesądy noworoczne i sylwestrowe
> Zdrowy sen

Tematy pokrewne