Czy zakup smartfona z abonamentem jest opłacalny?

Estimated read time 3 minut czytania

Operatorzy telefonii komórkowej przyciągają nas ofertami abonamentowymi, w których można otrzymać telefon za symboliczną złotówkę. Jednak czy rzeczywiście płacimy tylko tyle i czy mamy możliwość wyboru spośród najnowszych modeli Samsunga czy Huaweia? Smartfon z abonamentem – za i przeciw

Smartfon za złotówkę

Reklamy informują nas o możliwości zakupu telefonu za 1 zł, ale warto zauważyć, że dotyczy to tylko wybranych modeli. Im bardziej zaawansowany technologicznie jest telefon, tym więcej musimy za niego zapłacić. Dopłaty wahają się od 50 do 200 zł, ale w przypadku najnowszych i najdroższych modeli musimy spłacać telefon przez cały okres trwania umowy lub nawet po jej zakończeniu. Przy ocenie ofert abonamentowych w Plusie lub innych sieciach, musimy uwzględnić całkowity koszt zakupu telefonu, zarówno w ramach umowy, jak i prywatnie.

Warto zauważyć, że czas trwania umowy abonamentowej nie zawsze jest równy czasowi spłaty telefonu. Może się zdarzyć, że umowa na abonament jest na 12 lub 24 miesiące, a spłata telefonu trwa 36 miesięcy. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na najtańszy abonament bez telefonu, ponieważ nie chce płacić dodatkowo za telefon, który można kupić taniej w innym miejscu.

Największą zaletą zakupu telefonu w abonamencie jest możliwość natychmiastowego korzystania z nowego telefonu, często flagowego modelu wartego kilka tysięcy złotych, bez konieczności ponoszenia dużego wydatku na początku. To rozwiązanie jest wygodne, oszczędza czas związany z wyborem i zakupem telefonu, a dodatkowo nie musimy wydawać kilku tysięcy, gdyż telefon spłacimy w ratach. Jednak oferta operatorów zwykle obejmuje tylko kilka modeli z różnych półek cenowych, co ogranicza twój wybór.

Smartfon z abonamentem

Nieważne czy zainteresujesz się ofertą smartfonów w T-Mobile na abonament czy w Plusie, cały proces zakupu telefonu i abonamentu może być załatwiony w jednej wizycie w salonie lub nawet przez internet. Zakup telefonu w abonamencie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy wydatek na telefon, ale jednocześnie nie chcą kupować go na raty w innym sklepie i pamiętać o dwóch różnych terminach płatności rachunków.

Największą wadą zakupu telefonu w abonamencie jest cena, która nie zawsze jest korzystna. Porównując ceny rynkowe telefonów z ofertami abonamentowymi, często okazuje się, że telefon kupiony na abonament jest droższy niż ten kupiony za gotówkę. Jednak mało kto może sobie pozwolić na zakup telefonu za kilka tysięcy za gotówkę, a abonament pozwala nam posiadać dobrej jakości sprzęt. Zatem można stwierdzić, że zakup smartfona z abonamentem jest dobrym wyborem, gdyż możesz pozwolić sobie na zakup nowego smartfona, nawet jeśli nie masz kilku tysięcy złotych.

Smartfon z abonamentem: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
> Jaki smartwatch kupić
> Zasięgi na Instagramie

Tematy pokrewne