Co warto zobaczyć w Szczebrzeszynie

Estimated read time 3 minut czytania

Szczebrzeszyn to spokojne miasteczko leżące nad rzeką Wieprz, będące świetnym punktem wypadowym dla turystów planujących zwiedzać Roztocze. Rozsławione przez Jana Brzechwę, może się pochwalić nie tylko pomnikiem chrząszcza, ale i ciekawymi zabytkami. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Szczebrzeszyn i jego dzieje

Szczebrzeszyn powstał w połowie XIV wieku i pierwotnie był prywatnym miastem szlacheckim — jednym z ważniejszych w dawnym województwie ruskim. Przez wieki miasto było miejscem, w którym spotykały się ze sobą różne kultury i religie. Obok siebie żyli tu katolicy, greccy katolicy i Żydzi, w okresie reformacji pojawili się tu kalwini oraz bracia polscy. Dziś o wielokulturowym charakterze dawnego Szczebrzeszyna, przypominają jego zabytki.

Co warto zwiedzić w Szczebrzeszynie

Szczebrzeszyn może się pochwalić zabytkowym układem urbanistycznym oraz piękną okolicą. Na długiej liście zabytków sakralnych miasta, ważne miejsce zajmuje kościół św. Katarzyny. Wzniesiono go w pierwszej połowie XVII wieku, a jego fundatorami byli Tomasz Zamoyski oraz Katarzyna Ostrogska. Pierwotnie była to świątynia klasztorna, którą opiekowali się franciszkanie. W swych dziejach kościół ten służył również Bonifratom z Zamościa oraz prawosławnym mniszkom Krzyżankom. Tan kościół jest jednym z ciekawszych przykładów tzw. renesansu lubelskiego, wyróżniającego się pięknymi dekoracjami i sztukateriami.

Drugim reprezentantem tego stylu jest wznoszący się tuż przy szczebrzeszyńskim rynku, kościół św. Mikołaja. Zbudowany w latach 1610-1620, może się pochwalić charakterystyczną wieżą oraz renesansowymi kaplicami. W jego wnętrzu zobaczymy renesansowe ołtarze i piękne sztukaterie, a w nawie oraz w prezbiterium — wspaniałe dekoracje stiukowe.

kirkut Szczebrzeszyn atrakcje ciekawostki
Szczebrzeszyn. Macewy na cmentarzu żydowskim

Żydzi ze Szczebrzeszyna

W Szczebrzeszynie zobaczymy również cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, wzniesioną w XVI wieku na fundamentach poprzedniej świątyni. W jej wnętrzu można zobaczyć freski z XVI i XVII wieku, na których przedstawiono sceny pasyjne oraz sceny z Apokalipsy.

W pobliżu cerkwi wznosi się synagoga z XVII wieku, będąca jedną z nielicznych pamiątek po szczebrzeszyńskich Żydach. Drugą z nich jest cmentarz żydowski czyli kirkut, istniejący najprawdopodobniej już w początkach XVI wieku. To jedno z najstarszych miejsc tego typu w Polsce. Ponieważ zachowało się tu około 1500 macew, miłośnicy historii i kultury żydowskiej bardzo chętnie odwiedzają jego teren.

Szczebrzeszyn: tekst i zdjęcia (c): Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
> Podróże i egzotyczne miejsca
> Ojców

Tematy pokrewne