Szczebrzeszyn to spokojne miasteczko leżące nad rzeką Wieprz, będące świetnym punktem wypadowym dla turystów planujących zwiedzać Roztocze. Rozsławione przez Jana Brzechwę, może się pochwalić nie tylko pomnikiem chrząszcza, ale i ciekawymi zabytkami. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Spis treści:
Szczebrzeszyn i jego dzieje
Szczebrzeszyn powstał w połowie XIV wieku i pierwotnie był prywatnym miastem szlacheckim — jednym z ważniejszych w dawnym województwie ruskim. Przez wieki miasto było miejscem, w którym spotykały się ze sobą różne kultury i religie. Obok siebie żyli tu katolicy, greccy katolicy i Żydzi, w okresie reformacji pojawili się tu kalwini oraz bracia polscy. Dziś o wielokulturowym charakterze dawnego Szczebrzeszyna, przypominają jego zabytki.
Co warto zwiedzić w Szczebrzeszynie
Szczebrzeszyn może się pochwalić zabytkowym układem urbanistycznym oraz piękną okolicą. Na długiej liście zabytków sakralnych miasta, ważne miejsce zajmuje kościół św. Katarzyny. Wzniesiono go w pierwszej połowie XVII wieku, a jego fundatorami byli Tomasz Zamoyski oraz Katarzyna Ostrogska. Pierwotnie była to świątynia klasztorna, którą opiekowali się franciszkanie. W swych dziejach kościół ten służył również Bonifratom z Zamościa oraz prawosławnym mniszkom Krzyżankom. Tan kościół jest jednym z ciekawszych przykładów tzw. renesansu lubelskiego, wyróżniającego się pięknymi dekoracjami i sztukateriami.
Drugim reprezentantem tego stylu jest wznoszący się tuż przy szczebrzeszyńskim rynku, kościół św. Mikołaja. Zbudowany w latach 1610-1620, może się pochwalić charakterystyczną wieżą oraz renesansowymi kaplicami. W jego wnętrzu zobaczymy renesansowe ołtarze i piękne sztukaterie, a w nawie oraz w prezbiterium — wspaniałe dekoracje stiukowe.
Żydzi ze Szczebrzeszyna
W Szczebrzeszynie zobaczymy również cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, wzniesioną w XVI wieku na fundamentach poprzedniej świątyni. W jej wnętrzu można zobaczyć freski z XVI i XVII wieku, na których przedstawiono sceny pasyjne oraz sceny z Apokalipsy.
W pobliżu cerkwi wznosi się synagoga z XVII wieku, będąca jedną z nielicznych pamiątek po szczebrzeszyńskich Żydach. Drugą z nich jest cmentarz żydowski czyli kirkut, istniejący najprawdopodobniej już w początkach XVI wieku. To jedno z najstarszych miejsc tego typu w Polsce. Ponieważ zachowało się tu około 1500 macew, miłośnicy historii i kultury żydowskiej bardzo chętnie odwiedzają jego teren.
Szczebrzeszyn: tekst i zdjęcia (c): Ufoludek.pl / GT
Zobacz też:
> Podróże i egzotyczne miejsca
> Ojców