Towar psuje się, bo ma się zepsuć. Musisz kupić nowy produkt, a nie zreperować zepsuty. Jakie są sztuczki producentów, aby więcej zarobić?
Niemiecka partia Zielonych postanowiła zbadać jak to się dzieje, że powstają góry śmieci z produktów, które mogłyby służyć nam znacznie dłużej. Mogłyby, jednak w nieoczekiwanym momencie psują się tak skutecznie, że nie warto reperować towaru, tylko lepiej kupić nowy. Ocenia się, że w samych Niemczech konsumenci wydają rocznie 130 miliardów euro na produkty nowe, bo dotychczas używany produkt szybko się zepsuł. Jaka to kwota w skali światowej – trudno oszacować, ale gigantyczna.
Spis treści:
Dobry towar nagle się psuje
Oczywiście każdy towar zużywa się i psuje po jakimś czasie i jest to nieuniknione. Jednak każdy z nas nie raz przekonał się, że towar w sumie dobry i nowy psuje się, choć nie powinien. I akurat zaraz po tym, jak zakończyła się jego gwarancja. Przypadek?
Powiedzmy sobie szczerze: jeśli jakiś towar będzie służył nam długo, nie kupimy nowego. Wiedzą o tym producenci wszelkich towarów, począwszy od samochodów, przez sprzęt gospodarstwa domowego i elektronikę, po odzież. I robią wszystko, abyśmy za jakiś czas kupili nowy produkt. Oni muszą produkować i zarabiać, my musimy co chwilę coś kupować. Niepotrzebny sprzęt trafia na śmietniki i złomowiska.
Sztuczki producentów – przykłady
• Drukarka komputerowa psuje się po wydrukowaniu konkretnej liczby stron. Nie wiadomo dlaczego się zepsuła, nie ma jak ją naprawić, a gwarancja niedawno się skończyła. Wystarczy wyzerować licznik i następuje cud: znów jest sprawna!
• Zatkał się kurzem wentylator w laptopie? Wystarczyłoby go oczyścić. Gdyby nie to, że jest tak wbudowany, że nie jest to możliwe.
• Elektryczna szczoteczka do zębów z wbudowanym akumulatorem mogłaby jeszcze długo posłużyć, niestety nie można już doładować akumulatora. Trzeba kupić nową.
• W pralce i termie podgrzewającej wodę akurat po zakończeniu gwarancji psuje się grzałka. Masz do wyboru: kupić nową grzałkę albo dołożyć drugie tyle i kupić całkiem nową pralkę czy termę.
• W mikserze zepsuło się mieszadło czyli coś, co powoduje że urządzenie działa. Niestety nigdzie nie można kupić samego mieszadła. Trzeba kupić nowy mikser.
• W niemal nowej kurtce zepsuł się suwak. Niestety okazuje się, że jest tak sprytnie wszyty, że próba wymiany suwaka na nowy, kończy się uszkodzeniem kurtki.
• Zepsuła się żarówka w samochodzie? Można by ją wymienić na nową, jednak nic z tego. Trzeba kupić cały nowy reflektor.
Sztuczki producentów: (c) Ufoludek.pl
Na zdjęciu: czy najwyższą górą na naszej planecie wkrótce będzie góra śmieci?
Poprzednio (marzec 2013 – sierpień 2023) tekst był na Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o lodówkach