Tablice kolekcjonerskie – co musisz wiedzieć. Fakty i ciekawostki

Estimated read time 2 minut czytania

Tablice kolekcjonerskie ciekawostki i fakty o replikach tablic rejestracyjnych samochodów

Tablice kolekcjonerskie – co to takiego?

1) Tablice kolekcjonerskie, to repliki tablic rejestracyjnych samochodów, zwanych potocznie blachami. Ich produkcja jest legalna (o ile nie mają przymocowanego hologramu), natomiast prawo zabrania jazdy samochodem z przyczepioną taką tablicą.

2) Także w Polsce działają firmy produkujące tablice kolekcjonerskie. Produkują repliki tablic polskich i zagranicznych. Numery i napisy mogą być na nich dowolne, w zależności od życzenia zamawiającego. Obecna technologia pozwala na produkcję tablic niemal identycznych z oryginalnymi (podobno mają 99,9% podobieństwa). Producenci zastrzegają jednak, że ich tablice służą wyłącznie celom hobbystycznym. Ceny są bardzo przystępne. Gotowe tablice rejestracyjne z różnych krajów można też kupić w Internecie, np. w serwisach aukcyjnych.

Jazda na tablicach kolekcjonerskich

3) W Polsce za jazdę samochodem z przymocowaną tablicą kolekcjonerską, grozi surowa kara. Stosowne przepisy reguluje art. 306b Kodeksu Karnego. Niezależnie od mandatu od policji drogowej, można trafić do więzienia, od 3. miesięcy do 5. lat.

4) Niektórzy sprowadzający samochód z zagranicy, próbują „oszczędzać” i jeżdżą na tablicach kolekcjonerskich, zamiast wyrobić tymczasowe tablice rejestracyjne.

5) Trzeba wiedzieć, że w przypadku zakupu tablic kolekcjonerskich identycznych z rejestracją swojego samochodu, a potem przyczepieniu ich, jeżdżenie na takich tablicach jest nielegalne.

Tablice kolekcjonerskie ciekawostki

6) Co ciekawe, choć od dawna funkcjonuje nazwa „tablice kolekcjonerskie”, w mediach nie było żadnej informacji, że ktoś je kolekcjonuje.

7) Tablice kolekcjonerskie są czasem przymocowywane do samochodów wiozących parę młodą. Najczęściej mają napis: MŁODA PARA lub podobny.

8) Niektórzy oferują do sprzedaży autentyczne, stare (zabytkowe) tablice rejestracyjne, które były używane nawet kilka dekad temu. W zależności od kraju i przepisów, mają różne wymiary i kształty.

9) Co jakiś czas media donoszą o skandalach, związanych z jazdą samochodem na tablicach kolekcjonerskich. Robią to osoby świadomie łamiące prawo, a nie robiące to z niewiedzy.

Tablice kolekcjonerskie ciekawostki: (c) Ufoludek.pl

Zobacz też:
>

Tematy pokrewne