Na czym polega trading? Jak być dobrym traderem – krok po kroku

Estimated read time 6 minut czytania

Większość początkujących traderów, którzy ponoszą porażkę, ma jedną wspólną cechę: nie opanowali podstawowych umiejętności niezbędnych do przechylenia szans na swoją korzyść; przechodzą na emeryturę, nigdy nie osiągając pełnego potencjału. Powoduje to u nich wiele frustracji; są rozczarowani – czasem sobą, częściej firmami zajmującymi się szkoleniami giełdowymi. Jeśli jednak poświęci się czas na zdobycie niezbędnych umiejętności, można być na drodze do zwiększenia swoich szans na sukces. Czym jest trading?

Sukces w finansach

Początkujący traderzy gonią za popularnymi poradami, nie rozumiejąc dlaczego ceny idą w górę lub w dół; robią zakłady binarne i siedzą u stóp guru, pozwalając im podejmować decyzje o kupnie i sprzedaży, które nie mają sensu. Albo starają się wzbogacić poprzez kopiowanie sygnałów handlowych, które są im przekazywane np. w Internecie.

Lepszym sposobem jest nauczenie się handlu na rynkach z umiejętnościami i autorytetem. Zacznij od autoanalizy, w której dokładnie przyglądasz się swojej relacji z pieniędzmi. Niezależnie od twojego systemu przekonań, rynek prawdopodobnie ponownie wzmocni tę wewnętrzną wizję poprzez gwałtowne zyski lub straty. Zarówno ciężka praca, jak i praca intelektualna oraz emocjonalna wspierają sukces finansowy. Wejdź na drogę samopoznania i poznaj związek między pieniędzmi a postawą ciągłego doskonalenia.

Trading. Jak zostać dobrym traderem

Otwórz testowy rachunek handlowy

Znajdź dobrego brokera online i otwórz konto. Nawet jeśli masz już konto osobiste, bardzo dobrym pomysłem jest prowadzenie oddzielnego konta demo, aby przetestować swoje transakcje. Zapoznaj się z interfejsem konta i skorzystaj z bezpłatnych narzędzi handlowych oraz badań oferowanych wyłącznie klientom. Duża liczba brokerów oferuje handel w wersji demo. Niektóre strony oferują również recenzje brokerów online, aby pomóc.

Obserwuj kursy na giełdzie

Artykuły finansowe, książki giełdowe, poradniki na stronie internetowej itp. – jest mnóstwo pomocnych informacji i wiele z nich bardzo niedrogich. Ważne jest, aby nie skupiać się zbytnio na żadnym z aspektów gry giełdowej. Zamiast tego studiuj wszystko, co jest związane z rynkiem, w tym pomysły i koncepcje, które w danej chwili mogą nie wydawać ci się szczególnie istotne. Włącz swoją edukację na temat emocji i tego, jak wpływają one na twoje decyzje. Zacznij śledzić rynek codziennie w wolnym czasie.

Naucz się analizować

Przestudiuj podstawy analizy technicznej i spójrz na wykresy cenowe. Twoje doświadczenie z wykresami i analizą techniczną przenosi cię teraz do magicznej krainy przewidywania cen. Teoretycznie akcje mogą iść tylko w górę lub w dół, zachęcając do długiej transakcji lub krótkiej sprzedaży. W rzeczywistości ceny mogą robić wiele innych rzeczy; gwałtownie biczują się w obu kierunkach, czasami wstrząsając kupującymi i sprzedającymi.

Rynki finansowe dostosowują trendy, generując odrębne ruchy cen w krótkich, średnich i długich odstępach czasu. Oznacza to, że papier wartościowy lub indeks może jednocześnie generować długoterminowy trend wzrostowy i krótkoterminowy trend spadkowy. Najlepszym sposobem na zbadanie tego trójwymiarowego pola gry jest przyjrzenie się każdemu zabezpieczeniu w trzech przedziałach czasowych, zaczynając od wykresów 60-minutowych, dziennych i tygodniowych. Handel bardzo krótkoterminowy wymaga doświadczenia, ponieważ ramy czasowe mogą być bardzo krótkie, liczone w godzinach i minutach.

Zacznij handlować

Handel praktyczny lub „symulowany” handel oferuje doskonałe rozwiązanie, pozwalając początkującym handlować na giełdzie w czasie rzeczywistym. Korzystanie z symulatora giełdowego ma wygląd i poczucie prawdziwej rzeczy, chociaż nie jest substytutem dla ciężkiej nauki żywego handlu. Wykonujesz wiele transakcji przy użyciu różnych zakresów i strategii, a następnie analizujesz wyniki w celu poprawy.

Kiedy rozpocząć handel z prawdziwymi pieniędzmi? Nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ handel symulacyjny ma wadę, która prawdopodobnie pojawi się, gdy zaczniesz handlować prawdziwymi pieniędzmi. To wtedy pojawia się karuzela emocji, która często jest największą trudnością dla traderów. Traderzy muszą pokojowo koegzystować z emocjami chciwości i strachu. Handel na kontach demo nie wiąże się z tymi emocjami, których można doświadczyć jedynie poprzez realne zyski i straty. W rzeczywistości ten psychologiczny aspekt wymusza na początkujących wypadnięcie z gry poprzez podejmowanie złych i pochopnych decyzji. Twoje doświadczenie jako handlowca musi się zwiększyć, aby rozpoznać to emocjonalne wyzwanie i zająć się problemami z pieniędzmi i poczuciem własnej wartości.

Inne sposoby na naukę tradingu

Chociaż doświadczenie jest dobrym nauczycielem, nie zapominaj o kontynuowaniu edukacji w miarę postępów w karierze handlowej. Czy to online, czy osobiście, zajęcia są ogromnie korzystne i można je znaleźć na poziomach od początkującego (z poradami, jak na przykład analizować wspomniane wykresy analityczne) do kursów profesjonalnych.

Bardziej specjalistyczne seminaria — często prowadzone przez profesjonalnego tradera — mogą dostarczyć cennego wglądu w ogólny obraz rynku i bardziej szczegółowe strategie inwestycyjne. Większość z nich skupia się na klasie aktywów, konkretnym aspekcie rynku lub pojedynczej technice handlowej. Niektóre mogą mieć charakter akademicki, a inne bardziej przypominają warsztaty, na których aktywnie zajmuje się pozycje, testuje się strategie wejścia i wyjścia oraz inne ćwiczenia (często z użyciem symulatora).

Niektórzy inwestorzy mogą uznać, że obserwowanie profesjonalistów rynkowych jest bardziej korzystne niż samodzielne próby zastosowania nowo wyuczonych lekcji. Warto też mieć swojego mentora, praktycznego trenera, który poprowadzi cię, skrytykuje twoją technikę i doradzi.

Zarządzaj swoimi finansami

Po rozpoczęciu pracy z prawdziwymi pieniędzmi, należy zająć się zarządzaniem pozycjami i ryzykiem. Każda pozycja posiada okres utrzymywania oraz parametry techniczne, które faworyzują cele zysku i straty, wymagając od Ciebie terminowego wyjścia, gdy te limity zostaną osiągnięte.

Teraz zastanów się nad obciążeniami psychicznymi i statystycznymi, gdy trzymasz trzy do pięciu pozycji jednocześnie, przy czym jedne poruszają się na twoją korzyść, podczas gdy inne ładują się w przeciwnym kierunku. Na szczęście jest mnóstwo czasu na poznanie wszystkich aspektów zarządzania finansami, o ile nie przytłaczasz się zbyt dużą ilością informacji.

Teraz jest czas, aby prowadzić codzienny dziennik, który dokumentuje wszystkie twoje transakcje, w tym powody podejmowania ryzyka, jak również okresy wstrzymania transakcji i ostateczne dane dotyczące zysku lub straty. Ten dziennik wydarzeń i obserwacji kładzie fundament pod strategię, która zakończy Twój status nowicjusza i pozwoli ci zarabiać realne pieniądze na giełdzie.

Trading: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
> Pasywny dochód
> Marketing afiliacyjny

Tematy pokrewne