Piękne widoki na dolinę Narwi, niepowtarzalny klimat i wspaniałe zabytki – oto atrakcje, dzięki którym Tykocin jest atrakcyjnym celem wycieczki. Jakimi atrakcjami może nas tu zaskoczyć Podlasie?
Spis treści:
Tykocin i jego historia
Tykocin, to przede wszystkim wspaniałe pamiątki po społeczności żydowskiej, która w dziejach miasteczka aż do czasów II wojny światowej odgrywała bardzo ważną rolę. Dziś o tykocińskich Żydach przypomina m.in. cmentarz znajdujący się na obrzeżach miasta oraz okazała synagoga, dziś służąca jako placówka muzealna. Kto zajrzy do jego wnętrza, ten zobaczy piękną salę modlitw z bimą i szafą ołtarzową. Nie brak tu również ciekawych eksponatów, dzięki którym można poznawać dzieje judaizmu i kultury żydowskiej.
Kto chce pozostać w klimatach żydowskich, ten może postawić na spacer po ulicy Piłsudskiego i Kaczorowskiej. To w ich rejonie zachowało się najwięcej pożydowskich domów, które wciąż urzekają swą charakterystyczną formą.
Atrakcje w sercu Tykocina
Tykocin może się też pochwalić rozległym rynkiem, w rejonie którego czeka sporo zabytkowych domów o typowo małomiasteczkowym charakterze. Dumą rynku jest pomnik Stefana Czarneckiego (jeden z najstarszych pomników świeckich w Polsce), który buławą wskazuje na kościół Świętej Trójcy. Ta świątynia jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w kraju, a jej parawanowa fasada już z daleka przyciąga uwagę.
A co z tymi turystami, których fascynuje królewski Tykocin? Dla nich nie lada gratką będzie odbudowany zamek, który znajduje się po drugiej stronie rzeki, w odległości niespełna kilometra od centrum miasta. Co warto wiedzieć na jego temat? Zamek w Tykocinie był jedną z ulubionych rezydencji króla Zygmunta Augusta, który zmarł w pobliskim Knyszynie. Wiadomo też, że zanim zwłoki króla trafiły na Wawel, przez rok były przechowywane na zamku w Tykocinie.
W murach tej budowli gościli też inni władcy, m.in. król August II Mocny, który w 1705 roku ustanowił tu Order Orła Białego. Niestety, w pierwszej połowie XVIII wieku zamek został zniszczony przez pożar, a po tym wydarzeniu zaczął popadać w ruinę. Dopiero w latach 90. XX wieku zjawił się prywatny inwestor, który odbudował zamek i urządził w jego murach stylowy hotel. Turyści mogą jednak zwiedzać część pomieszczeń w towarzystwie przewodnika, który w ciekawy sposób opowiada o królewskiej rezydencji oraz o malowniczym Tykocinie.
Tykocin + zdjęcia: (c) Ufoludek.pl / GT
Zobacz też:
> Ciekawostki i zabytki Tykocina
>