Czy inwestować w zabytkowe samochody?

Estimated read time 4 minut czytania

Zabytkowe samochody

Coraz bardziej popularne stają się alternatywne formy pomnażania kapitału. Niektórzy inwestują w zabytkowe auta. Europejski rynek obrotu takimi samochodami szacowany jest na prawie 20 miliardów euro rocznie. Jest on najbardziej rozwinięty w Wielkiej Brytanii i Niemczech, ale dotarł także do Polski

Wśród najbardziej pożądanych przez pasjonatów i inwestorów marek są doskonale znane, również współcześnie, luksusowe samochody, m.in.: Porsche, Ferrari, Rolls-Royce, Aston Martin, Bentley, BMW, Bugatti, Jaguar, Mercedes. Wartość modelu uzależniona jest nie tylko od marki, ale też od rocznika, bo podobnie jak w przypadku wina, rośnie ona wraz z wiekiem. Niezwykle cenne są więc auta wyprodukowane w okresie przedwojennym oraz powojennym, do lat 80. minionego wieku.

Podczas zlotu Concours d’Elegance dla kolekcjonerów i miłośników starych samochodów w Pebble Beach (Kalifornia, USA), który słynie z prezentacji prawdziwych perełek motoryzacji, tytuł najpiękniejszego auta przypadł francuskiemu modelowi Voisin C-25 Aerodyne z 1934 roku. Pojazd wyceniono na bagatela – 40 milionów dolarów. Ale gratką dla inwestorów są również nowe modele ekskluzywnych aut produkowanych w seriach limitowanych, np. Ferrari Enzo, czy Bugatti Veyron.

Coraz więcej luksusowych aut w Polsce

Na polskim rynku aut zabytkowych dominują pojazdy rodzimej produkcji – maluchy, Warszawy i Syreny. W dalszej kolejności w statystykach zarejestrowanych aut znajdują się marki niemieckie i amerykańskie. Poza amatorami i pasjonatami starych wehikułów z duszą, przybywa również inwestorów. W zależności od modelu i stanu technicznego, po remoncie zarabiają na aucie od kilku do nawet kilkuset tysięcy euro. Im starszy, rzadszy i lepiej odrestaurowany pojazd, tym większa jest jego wartość i zwrot z inwestycji.

– Zabytkowe samochody, to ciekawy pomysł na alternatywną inwestycję. Trzeba się jednak liczyć z tym, że najciekawsze modele kolekcjonerskie, to koszt od 20 tysięcy do kilku milionów euro. Należy też pamiętać o niskiej płynności obiektów kolekcjonerskich zabytkowego samochodu. Nie sprzedamy w kilka sekund jak akcji na giełdzie – mówi Maciej Kossowski, Wealth Solutions i Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Jak zaznacza ekspert ZFDF, nie jest to inwestycja przeznaczona dla każdego. Inwestowanie w zabytkowe auta, podobnie jak w sztukę, wymaga znajomości rynku i szerokiej wiedzy. Aby otrzymać wysoki zwrot z inwestycji, należy być zorientowanym w temacie modeli konkretnych aut i ich wartości, która często uzależniona jest od wielu czynników. Liczy się prestiż marki, rok produkcji, historia pojazdu np. udział w wyścigach, ale również chwilowa moda. Wszystkie te aspekty uzależnione są również od lokalizacji. Inne auta pożądane są w Europie, inne w USA i Japonii – tłumaczy Maciej Kossowski.

Jak inwestować w zabytkowe samochody?

Inwestowanie w takie samochody wymaga sporego wkładu finansowego. Najmniej środków finansowych na odrestaurowanie zabytkowego pojazdu musi włożyć pasjonat, który posiada odpowiednie umiejętności, aby samodzielnie odremontować pojazd. Jeśli jednak to zadanie wykracza poza jego zdolności, można zakupić samochód do renowacji i zapłacić za nią. Ostatnim i najbardziej kosztowym sposobem lokowania kapitału w taką inwestycję jest zakup już odrestaurowanego samochodu, który sprzedajemy z zyskiem dalej. Fani oldtimerów nie muszą jednak finansować całego zakupu ze środków własnych, ponieważ na rynku pojawiły się możliwości skredytowania takiego zakupu.

– Kredyt na zakup pojazdu zabytkowego to nowość wypełniająca rynkową niszę, dedykowana wymagającej grupie kolekcjonerów oldtimerów. Procedura przy kredycie na zakup samochodu zabytkowego właściwie nie różni się od postępowania przy finansowaniu zakupu nowego pojazdu. Jedyną istotną różnicą jest brak określenia maksymalnego wieku samochodu oraz ograniczeń z niego wynikających. Ponadto bank może poprosić o przedstawienie wyceny rzeczoznawcy w celu określenia faktycznej wartości pojazdu – wyjaśnia Rafał Grzelak, Idea Expert SA i ZFDF.

Rynek dynamicznie się rozwija

Rynek odpowiada na potrzeby klientów i w Polsce nie brakuje już warsztatów, które specjalizują się w profesjonalnym i perfekcyjnym odrestaurowywaniu aut zabytkowych. Porównując ceny takich usług z zagranicą, rodzimi mechanicy wypadają zdecydowanie atrakcyjniej, dlatego nie brakuje u nich klientów również spoza kraju. Polskie warsztaty zajmują się nie tylko renowacją aut, ale również znajdywaniem części do nich.

Gdy tradycyjnie samochody kojarzone są z dramatyczną utratą wartości, w przypadku limitowanych modeli zabytkowych sytuacja ta się odwraca. Coraz więcej osób w Polsce dostrzega w klasycznych pojazdach szansę na zysk. Najbardziej zapaleni pasjonaci potrafią wyszukiwać perełki na internetowych aukcjach międzynarodowych, w klubach miłośników aut lub poprzez pocztę pantoflową. Rynek zabytkowych samochodów rozwija się.

Zabytkowe samochody w Ufoludek.pl (P)

Zobacz też:
> Informacje motoryzacyjne

Tematy pokrewne