Założenie i prowadzenie własnej firmy, to niezwykle ekscytujący moment w życiu każdego początkującego przedsiębiorcy, gdyż od tej pory samodzielnie będzie decydować o rozwoju biznesu. Samo założenie działalności nie jest trudne i można zrobić to przez internet, jednak do osiągnięcia sukcesu niezbędny jest pomysł na biznes, a także plan działania. Warto poznać plusy i minusy wynikające z prowadzenia własnej firmy, co pomoże nam podjąć decyzję o tym, czy jesteśmy gotowi na zostanie przedsiębiorcą
Spis treści:
Założenie firmy – szanse i nadzieje
Jednym z największych atutów posiadania własnej firmy, jest możliwość podejmowania decyzji samodzielnie i realizowania swojej wizji. Może się to przełożyć na sukces i spore zarobki, jednak wiąże się również z dużą odpowiedzialnością oraz ryzykiem. Nie musisz podlegać nikomu, możesz kształtować własne cele i strategie rozwoju, a jednocześnie możesz zarobić znacznie więcej niż pracując na etacie.
Prowadząc własną firmę możesz tworzyć produkty lub świadczyć usługi, które naprawdę cię inspirują i cieszą, dzięki czemu praca może stać się przyjemnością. Prowadzenie firmy daje możliwość ustalenia swojego grafiku, który można dostosować do własnych potrzeb i stylu życia. To duża zaleta, a zwłaszcza dla osób wychowujących dzieci.
Kiedy twój biznes osiągnie mniejsze lub większe sukcesy, będziesz czuć sporą satysfakcję z tego, co dokonałeś. Bycie przedsiębiorcą wymaga poświęcania dużej ilości czasu, szczególnie w początkowym etapie rozwoju biznesu, jednak później będziesz mógł zatrudnić wykwalifikowanych pracowników, którzy wszystkim się zajmą.
Firma, to także ryzyko
Mimo wielu zalet, prowadzenie własnej firmy wiąże się z wysokim ryzykiem niepowodzenia, co może oznaczać spore straty finansowe, gdyż zarówno otworzenie jak i prowadzenie firmy jest kosztowne. Stres związany z odpowiedzialnością za zainwestowane pieniądze, a także przyszłością działalności może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, dlatego warto znaleźć dobry sposób na redukcję stresu.
Kolejnym z minusów może być konieczność pracowania „po godzinach”, gdyż w początkowym etapie będziesz chwytać się wielu zleceń, aby przyciągnąć i zatrzymać klientów.
Założenie firmy: (c) Ufoludek.pl / GT
Zobacz też:
> Mikroprzedsiębiorstwa
> Ciekawostki o dniach tygodnia