Zamek Książ i okolice. Co warto zobaczyć?

Estimated read time 3 minut czytania

Jest jednym z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska oraz jednym z największych zamków w Polsce. Zamek Książ przyciąga majestatyczną sylwetką i długą historią. Jest też ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika wojennych zagadek. Ta budowla z pewnością zasługuje na lepsze poznanie. Co warto wiedzieć na jej temat?

Historia średniowiecznego zamku

Zamek Książ to budowla, wzniesiona w XIII wieku przez Piastów Śląskich. Swą obecną formę zawdzięcza jednak Hochbergom, którzy od połowy XVI wieku władali zamkiem i jeszcze w XIX/XX wieku dokonali jego znacznej rozbudowy.

Najciekawszym okresem w dziejach tej budowli są lata II wojny światowej, kiedy to zamek Książ stał się własnością III Rzeszy. Wiadomo, że miała się tu mieścić jedna z wojennych kwater Hitlera. Wiadomo też, że pod zamkiem powstała gęsta sieć tajemniczych korytarzy, drążonych przez więźniów pobliskich obozów koncentracyjnych na zlecenie władz Trzeciej Rzeszy. Jaki był cel budowy podziemnego miasta pod zamkiem Książ? Odpowiedzi na to pytanie nie zna nikt.

Wycieczka po zamku w Książu

Sam zamek Książ to liczne tajemnice i zagadki, które wciąż czekają na odkrycie. I choć część zamku można zwiedzać, turyści mogą tak naprawdę ujrzeć tylko niewielki skrawek rezydencji. Co można zobaczyć w trakcie wycieczki po zamku? Barokowe wnętrza ze słynną salą Maksymiliana oraz ekspozycje muzealne, które pozwalają lepiej poznać życie Hochbergów. Zamek Książ zachwyca też ciekawymi zbiorami mebli i dzieł sztuki.

Znalazło się tu również miejsce na wystawę poświęconą ofiarom II wojny światowej oraz na pamiątki związane z najsłynniejszą mieszkanką zamku – księżną Daissy. Zamek Książ, to również piękne tarasy i ogrody oraz tajemnicze podziemia, przez które prowadzi trasa turystyczna.

Zamek Książ i jego okolice

Odwiedzając zamek w Książu, warto też odwiedzić pobliskie atrakcje. Wąwóz Pełcznicy, stajnia oraz mauzoleum, to ważne punkty na mapie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Nie lada gratką może stać się spacer ścieżką Hochbergów, która znana jest z punktów widokowych.

Wizytę na zamku warto połączyć ze zwiedzaniem pobliskiej palmiarni, w której zgromadzono około 250 gatunków egzotycznych roślin. Do dziś wrażenie robią ściany palmiarni, wyłożone tufem wulkanicznym, sprowadzonym spod Etny. A kto chce zobaczyć więcej, ten może wybrać się na spacer po pobliskim Wałbrzychu – mieście, w którego dziejach Hochbergowie odegrali bardzo ważną rolę.

Atrakcje zamku Książ: (c) Ufoludek.pl / GT

Zobacz też:
> Jelenia Góra
> Atrakcje Ojcowa

Tematy pokrewne